Zapošljavanje na crno i siva ekonomija problemi su s kojima se ne susreće samo naša zemlja, već i cijela Europa.
Kako bi se taj problem iskorijenio, Bruxelles će zatražiti visoke novčane kazne za svakog ilegalnog radnika, a razrada ovog prijedloga počet će na jesen. Osim novčanih kazni, povjerenik EU za pravdu, slobodu i sigurnost Talijan Franco Frattini ponukan nedavno otkrivenim radnim logorom u svojoj zemlji ne preza ni od prijedloga najradikalnije kazne zatvora za svakog poslodavca koji zapošljava na crno.
Sudeći prema šturim statističkim podacima, u Hrvatskoj na crno radi oko 100.000 radnika, no neki procjenjuju da je ta brojka mnogo veća, čak 400.000.
Zbog sive ekonomije državni je proračun svake godine siromašniji za 11 milijardi kuna, a samo zbog neuplaćenih doprinosa i poreza država godišnje gubi 7 milijardi kuna, ustvrdio je prije nekoliko mjeseci premijer Sanader.
Zbog toga će i Hrvatska, prije ili kasnije, morati krenuti u konačni obračun s radom izvan zakonskih okvira. Sivom ekonomijom ne gube samo radnici, država i oni poslodavci koji posluju prema zakonu, već i oni poslodavci koji zakon sustavno krše jer je njihova dobit samo kratkoročna.
Kako se u kod nas u praksi, rad na crno loše sankcionira, sindikati pozdravljaju europske najave o zatvorskoj kazni za svakog poslodavca koji ne posluje po slovu zakona.
Ana Knežević, v.d. predsjednice Saveza samostalnih sindikata Hrvatske navodi:Kazna zatvora da, ali prije toga cijeli sustav, od inspektorata do suda,
treba profunkcionirati. U Europi takva sankcija predviđa normalan i nesmetan rad cijelog sustava i tek ponekog poslodavca koji potiče rad na crno, dok je to kod nas još masovna pojava.
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever smatra da bi se problem rada na crno mogao riješiti samo visokim novčanim kaznama i zatvorom. Za to bi, kaže, trebalo odmah pristupiti gradnji novih zatvora jer bi se državni proračun automatizmom povećao kad bi poslodavci shvatili tu ozbiljnu poruku.
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca ističu kako se oni sustavno bore protiv rada na crno, ali europski prijedlog odbacuju na sam spomen zatvorske kazne. Glavni direktor HUP-a Đuro Popijač tvrdi da zatvorska kazna ne bi izolirala uzroke niti riješila problem.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik