Glasnogovornik Vlade Ratko Maček, za Vjesnik je izjavio kako se prijedlog o zabrani rada nedjeljom usklađuje se sa socijalnim partnerima i čim se stvore uvjeti i usklade stajališta, zakon kreće u proceduru.
Inače, tijekom dosadašnjih pregovora, socijalni su partneri imali sasvim različita, pa i oprečna stajališta o tome na koji način regulirati rad nedjeljom, dok je Vlada čekala cjelovito rješenje problema kako Ustavni sud ne bi ponovo ukinuo doneseni zakon.
Zato je teško i očekivati da će se spomenuti prijedlog zakona uskoro naći na saborskim klupama jer socijalni partneri još nisu postigli kompletan dogovor.
Inače, problem zabrane rada nedjeljom iznimno je osjetljivo pitanje, pa su se tako posljednjih godina mogli čuti razni prijedlozi o tome kome treba, a kome ne treba zabraniti rad nedjeljom.
Iako su se benzinske crpke, ljekarne i prodaja na otvorenom najčešće spominjane kao one koje će moći raditi nedjeljom, iz redova sindikata se predlagalo i da se zabrana ne bi trebala odnositi samo ne trgovinu, već na usluge općenito.
Predsjednica SSSH Ana Knežević, izjavila je kako su socijalni partneri uskladili najvažnija pitanja, a iako je rješenje polovično, ono je ipak bolje od rada nedjeljom koji nije dodatno plaćen.
Knežević upozorava kako država mora stati na stranu djelatnika u trgovini kojima se rad nedjeljom rijetko plaća ili se uopće ne plaća te ih zaštititi.
Inače, među 40.000 radnika u sektoru trgovine koji rade nedjeljom čak je 75% žena. Istodobno, 15.000 žena majke su djece predškolske dobi, a njihova prosječna plaća iznosi oko 2.000 kuna.
(V.K.)
Izvor:
Vjesnik