Sindikat državnih službenika i namještenika zatražio je da Vlada do kraja mandata u saborsku proceduru uputi Zakon o plaćama državnih službenika, što je trebala učiniti još prije ljeta.
Donošenje novog Zakona o plaćama državnih službenika utvrđeno je sporazumom između Vlade i sindikata državnih službi, po kojem je primjena zakona trebala početi najkasnije do 1. srpnja, podsjeća sindikat u pismu upućenom premijeru Ivi Sanaderu.
Već je listopad, a još uvijek ne postoji ni nacrt dogovoren na razini Vladina povjerenstva za izradu tog zakona, u koje su uključeni i predstavnici sindikata državnih službi.
Istovremeno, u javnim službama se ugovaraju rješenja zbog kojih se državni službenici i namještenici pitaju jesu li građani drugog reda, upozorava sindikat. Tako su npr. dodatkom Granskom kolektivnom ugovoru za zaposlenike u ustanovama kulture čije se plaće osiguravaju iz državnog proračuna koeficijenti službenika u kulturi povećani više od 10%, a administrativnom, računovodstvenom i tehničkom osoblju uvedeni su dodaci od 2 do 11 posto.
Također, kolektivnim ugovorom su zaposlenima u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje uvedeni dodaci za vjernost poslodavcu počevši od 3 godine staža, za razliku od dodataka koji se priznaju u državnoj službi tek nakon 20 i više godina staža.
Time se nastavlja s praksom probijanja sustava koeficijenata i dodataka za složenost poslova po javnim službama, a istovremeno nameće financijska disciplina kad su u pitanju zaposleni u državnim službama, ocjenjuje sindikat.
Dvostruka mjerila do izražaja dolaze i kod rješenja iz Zakona o plaćama državnih službenika kojima se poništava učinak minulog rada na povećanje plaće državnih službenika.
Dok se minuli rad priznaje državnim dužnosnicima u iznosu od 0,5% za svaku godinu radnog staža, kao i javnim službenicima temeljem nedavno zaključenog Temeljenog kolektivnog ugovora, nacrt Zakona o plaćama državnih službenika ukida dodatak za godine staža i promicanje u plaću uvjetuje isključivo ocjenom učinkovitosti rada.
Ako dužnosnici ostvaruju pravo na dodatak za minuli rad samim time što su dužnosnici, a javni službenici zato što rade u javnim službama, zašto jedino državni službenici taj dodatak moraju "zaraditi" ocjenama svog rada koje im daju upravo dužnosnici, i to često po više nego upitnim kriterijima, pita sindikat.
(Hina)