Ako se hrvatsko hotelijerstvo i turizam općenito žele dalje kvalitetno razvijati te ići ukorak s europskim i svjetskim trendovima potrebo je na svim razinama puno više ulagati u kvalitetu kadrova, njihovo obrazovanje i inoviranje znanja zaposlenih kao i onih koji se sada ili će se tek obrazovati za zanimanja potrebna toj djelatnosti.
Istaknuto je to između ostalog na tematskom skupu "Kadrovi-osnova razvoja hotelijerstva" održanom u Zagrebu u sklopu 11. kongresa Hrvatske udruge hotelijera i restoratera (HUH).
Okupljeni predstavnici 200-tinjak hotelskih tvrtki, strukovnih udruga, sindikata i državnih turističkih institucija na skupu su se složili da je nedostatak kvalitetnih kadrova u turizmu i hotelijerstvu jedan od ključnih problema te djelatnosti, za čije bi rješavanje s obrazovnim institucijama trebali što prije osmisliti obrazovne programe usklađene s potrebama hrvatskog turizma.
U suprotnom će se hrvatski turizam, i posebno hotelijerstvo, vrlo brzo naći u još većim kadrovskim problemima nego ih ima sada, budući je u tim djelatnostima dominantno sezonsko zapošljavanje, bez stalnih ugovora i većinom osoba koje za te poslove nisu stručno osposobljene nego ih rade jer nemaju što drugo.
Izneseni su i podaci da je u turizmu (hoteli i restorani) stalno zaposlenih oko 34.000, što čini tek 3,1% od ukupno stalno zaposlenih u Hrvatskoj, te da se tijekom turističke sezone u toj djelatnosti sezonski zaposli dodatnih 15 do 16 tisuća ljudi.
Predavači i sudionici rasprave na skupu su se složili i da je svake godine, pa i ove, sve izraženiji nedostatak kvalitetnih stručnih kadrova, posebno onih srednje stručne spreme (primjerice konobara, kuhara, slastičara i slično) te tzv. srednjeg menadžmenta.
Ta zanimanja, čulo se, nisu popularna ni među mladima, ni među nezaposlenima, pa ni zaposlenima, jer su većinom sezonskog karaktera, bez stalnih primanja i već godinama s plaćama koje i do 16% zaostaju za državnim prosjekom.
Stoga su nužne promjene u sustavu strukovnog obrazovanja za ta zanimanja, ali i u poslovnim politikama tvrtki te na državnoj razini.
Pritom je predsjednik Sindikata zaposlenih u turizmu i ugostiteljstvu Eduardo Andrić naglasio da "državu treba prisiliti da uvođenjem instituta stalno zaposlenog sezonca snosi i dio troškova njegove plaće dok traje tzv. mrtva sezona".
Predstavnici pojedinih hotelskih kuća, na čelu s predsjednikom Uprave tvrtke Riviera Poreč, ujedno i predsjednikom Predsjedništva HUH-a Francom Palma, na skupu su se složili da je o pitanju kadrova nužno što prije donijeti strategiju i standarde jer jedino će se tako moći izbjeći veći nego sada uvoz radne snage za sezone koje slijede. (Hina)