Mornari, bageristi, radnici na dizalicama, ali i detektivi, profesionalni vozači, zatvorski čuvari i sve osobe koje rade za računalom, a nose naočale ili leće, morat će ubuduće kontrolirati zdravlje najmanje svake druge godine.
Nešto rjeđe, svake tri godine, zdravstveno će stanje provjeravati zaštitari.
Osim redovitih zdravstvenih pregleda, poslodavac će morati jednom godišnje osigurati preventivni pregled ili anketom provjeriti eventualne zdravstvene tegobe kod radnika koji rade u otežanim uvjetima, ali i šefovima, noćnim i smjenskim radnicima, čiji se posao smatra povećano rizičnim za zdravlje.
Preventivne će preglede prolaziti i radnici koji se češće ozljeđuju na radu, a sve će tvrtke morati povremeno održavati edukaciju za zaposlenike o prevenciji bolesti i praktičnim mjerama za očuvanje zdravlja na radnom mjestu.
Ove su odredbe dio plana i programa mjera specifične zdravstvene zaštite radnika, što ga je na prijedlog Hrvatskog zavoda za medicinu rada donijelo Ministarstvo zdravstva.
Cilj je novih mjera poboljšati zdravlje radnika, i smanjiti pobol, smrtnost i invalidnost od bolesti ili ozljeda na radu.
Prošle se godine gotovo 25.000 hrvatskih radnika ozlijedilo na radu. Teške ozlijede na radnom mjestu zadobilo je 1.029 radnika, a čak 46 radnika izgubilo je život.
Time je protekla godina zauzela drugo mjesto po broju poginulih radnika u posljednjih 10 godina. Od profesionalnih bolesti razboljelo se 65 osoba, no mnogi, makar i nisu u evidencijama, osjećaju posljedice dugogodišnjeg rada.
Iako se poslodavci slabo pridržavaju zakona u pogledu zaštite zdravlja svojih radnika, u Hrvatskom zavodu za medicinu rada (HZMR) smatraju da će nove zakonske odredbe koje se odnose na zaštitu zdravlja na radu, a počet će se primjenjivati od 1. siječnja 2008. godine, motivirati poslodavce da bolje brinu o svojim zaposlenicima. (A.T.)
Izvor:
Novi list