Jedanaest najrazvijenijih članica EU značajno su napredovale po pitanju ostvarenja ciljeva zacrtanih Lisabonskom strategijom, dok samo Austrija, Francuska i Italija zaostaju s provedbom planova, pokazuje europsko izvješće o rastu i zapošljavanju za 2008. godinu.
Najveći napredak u ostvarenju Lisabonskih ciljeva postigle su Finska i Irska, koje su najviše napredovale po pitanju stvaranja radnih mjesta, poboljšanja socijalne zaštite i jačanja ljudskog kapitala pružajući dodatne mogućnosti za obrazovanje. Osim toga, procjenjuje se da bi Finska mogla ostvariti i čak više od definiranih ciljeva.
Također, u studiji se naglašava da su Velika Britanija i Njemačka do sada ostvarile najuspješnije reforme te najviše skočile na ljestvici, a prvih je 11 članica zabilježilo čak i veći rast produktivnosti o Sjedinjenih Američkih Država, čemu uvelike pridonosi stručna radna snaga.
Upravo je to razlog zbog kojeg će EU na proljetnom zasjedanju Europskog vijeća zatražiti da se razvoj vještina zaposlenika postavi kao glavni prioritet zemalja članica. Konkretno, to znači da će se veći naglasak morati staviti na poboljšanje obrazovnih sustava i razvoj programa za dodatno obrazovanje.
Predsjednik Lisabonskog vijeća Paul Hofheinz istaknuo je da je EU ovim dokumentom sebi postavila visoke standarde, koji će itekako unaprijediti konkurentnost EU, jer će njihova primjena rezultirati širenjem tržišta i mogućnosti za inovativni razvoj.
Europska konfederacija sindikata, Europski ured za okoliš i udruge koje se bave socijalnom politikom istaknule su da je potrebno promijeniti pristup u izjednačavanju plaća, zapošljavanju i borbi za očuvanje okoliša.
Autori studije dodali su da ako Europa želi živjeti bolje od ostatka svijeta, mora imati i bolje gospodarstvo od ostatka svijeta.
Podsjetimo, glavni ciljevi Lisabonske strategije tiču se jačanja tržišta i konkurentnosti, reformi tržišta rada i poboljšanja sustava socijalne zaštite, rasta plaća zajedno s rastom produktivnosti, investiranja u budućnost tj. poticanja inovacija, unaprjeđenja obrazovnog sustava i sustava cjeloživotnog obrazovanja te promocije energetske učinkovitosti i zaštite okoliša. (V.K.)
Izvor:
EurActiv