U sklopu reforme pravosuđa, donijet će se zakon o vježbenicima u pravosudnim tijelima i polaganju pravosudnog ispita, a predviđa se da će on biti donijet do kraja lipnja.
"U zakonu će se odrediti objektivni kriteriji za prijem vježbenika u pravosudna tijela. Cilj je osiguranje kvalitetne izobrazbe vježbenika koji će kasnije postati suci, odnosno državni odvjetnici, kroz prolazak programa u Pravosudnoj akademiji", kaže Štefica Stažnik, pomoćnica ministrice pravosuđa i ravnateljica Pravosudne akademije.
Za sada ostaje otvoreno pitanje hoće li se taj zakon odnositi samo na buduće suce i državne odvjetnike ili i na vježbenike koji će karijeru nastaviti u odvjetništvu i javnom bilježništvu.
Predviđa se da će se za vježbenike uvesti sustav bodovanja na pravosudnom ispitu koji će pokazivati uspjeh kandidata po pojedinim granama prava, a točno će se odrediti trajanje i način obavljanja vježbeničke prakse.
Razmatra se i ulazak znanstvenih novaka u sustav vježbeništva, kao i uvjeti pod kojima bi oni polagali pravosudni ispit.
Inače je i težište u tom zakonu na pitanju polaganja pravosudnog ispita. Postoje i neka "radikalnija" razmišljanja kako bi pravosudni ispit u sadašnjem obliku trebalo ukinuti, a da bi vježbenici polaganjem više različitih ispita dokazivali svoja znanja koje će ih uvesti u sudstvo, državno odvjetništvo i u druge pravosudne profesije.
Ono što je neupitno i što će biti uvedeno u zakon je da će vježbenici znanja i iskustva potrebna u pravosuđu morati steći kroz obveznu edukaciju. To znači da će vježbenici moći postati suci i državni odvjetnici samo ako prođu edukaciju u Pravosudnoj akademiji Ministarstva pravosuđa.
Obvezno obrazovanje vježbenika za pravosudna zanimanja praksa je u svim državama Europske unije, dok je naknadna edukacija sudaca i državnih odvjetnika dragovoljna i obično predstavlja uvjet za napredovanje.
S obzirom na to da će Pravosudna akademija ubuduće imati znatno veći broj polaznika, na Trgu pravde koji se gradi u Zagrebu predviđena je i posebna zgrada u kojoj će se obrazovati pravosudni djelatnici. Još uvijek se razmatra rješenje da i vježbenici u odvjetništvu i javnom bilježništvu prolaze obrazovne programe u okviru Pravosudne akademije, a alternativa je da će to organizirati Hrvatska odvjetnička, odnosno Hrvatska javnobilježnička komora unutar svojih nedavno osnovanih akademija. (A.T.)
Izvor:
Vjesnik