Najava 10 zagrebačkih fakulteta o povećanju školarina za 500 do 2.500 kuna izazvala je lavinu reakcija u javnosti, pa je dio fakulteta odustao od najave.
Kako sada stvari stoje više školarine plaćat će samo studenti Prava, Ekonomije i Fakulteta političkih znanosti. No, u tijeku su i pregovori s Ministarstvom, pa su sve karte još uvijek otvorene.
Pravni fakultet školarinu je sa 7.000 odlučio povećati na 7.800 kuna.
"Od te odluke ne namjeravamo odustati. Školarine nećemo naplaćivati studentima koji ostvaruju prosjek iznad 3,5, a takvih je ove godine čak 100-injak. To je dokaz da su školarine ipak stimulativne", rekao je dekan prof. dr. Josip Kregar. Pravni fakultet ove godine uvodi i novu kategoriju socijalno ugoroženih studenata za koje nema školarina.
Fakultet političkih znanosti školarinu je odlučio povećati sa 5.500 na 6.000 kuna. Prema riječima dekanice Fakulteta prof. dr. Smiljane Leinart-Novosel, Fakultet će odustati od podizanja cijena samo ukoliko u utorak na Senatu isto odluče i svi drugi fakulteti.
Ekonomski fakultet predložio je 1.000 kuna veću maksimalnu školarinu. Ekonomija, naime, između osam i 12 posto materijalnih troškova pokriva iz vlastitog budžeta, pa kao glavni razlog za povećanje školarina i oni navode to da novcem iz proračuna ne mogu pokriti troškove studija.
"Naše su cijene još uvijek ispod troškova vozačkog ispita u auto školama. Uveli smo i kriterij izvrsnosti. Svi će odlični studenti biti potpuno oslobođeni plaćanja, kao i studenti lošijeg socijalnog položaja", rekao je dekan prof. dr. Darko Tipurić.
Prof. dr. Miljenko Jurković, dekan Filozofskog fakulteta kaže kako je taj fakultet odustao od povećanja školarina nakon što im je Ministarstvo obećalo pokriti troškove nove biblioteke.
Zagrebačko sveučilište, ove godine planira upisati 13.782 studenta, 412 više nego lani.
Istodobno za 326 mjesta (sa 4.760 na 4.434) smanjen je broj studenata kojima troškove studiranja u cijelosti pokriva država, dok je broj studenata koji plaćaju maksimalnu škoalrinu povećan sa 2.572 na 2.995. (A.T.)
Izvor:
Jutarnji list