Američki ekonomist Jeffrey Sachs pozvao je EU da osim humanitarne pomoći počne provoditi programe za poticanje proizvodnje u siromašnim zemljama
Europska unija treba stvoriti strukturalnu pomoć kako bi potaknula proizvodnju među zemljoradnicima u siromašnim zemljama, jer se trenutna kriza s hranom ne može riješiti samo dijeljenjem humanitarne pomoći.
To je upozorenje američki ekonomist Jeffrey Sachs uputio Europskom parlamentu, te istaknuo da se hrana po povoljnijim cijenama može ponuditi jedino ako je ona domaćeg uzgoja i proizvodnje, a ne uvezena. Naravno, povećana proizvodnja donekle bi zadovoljila i trenutno veliku potražnju.
Posljedica slabe proizvodnje
"Dijeljenje humanitarne pomoći je dobrodošlo, ali kratkotrajno rješenje. Za dugoročne ciljeve svijetu treba strukturalni pristup, kojim će se poticati lokalne poljoprivrednike da proizvode više hrane", ističe Sachs.
Bivši savjetnik nekadašnjeg glavnog tajnika UN-a Kofija Annana smatra da je rast potražnje, a time i cijena hrane uzrokovan nizom čimbenika, ali je najpotrebnije istaknuti pad proizvodnje u siromašnim regijama koje proizvode tek na trećini svojih mogućnosti te klimatske promjene koje štete usjevima.
Da rast cijena hrane nije tek kratkoročan svjetski izazov, složili su se i guverneri središnjih banaka na sastanku u Baselu. Zaključili su da se ovaj problem ne može rješavati instrumentima monetarne politike, te istaknuli da su na godišnjoj razini cijene porasle za više 40 posto.
Guverner središnje poljske banke Slawomir Skrzypek istaknuo je da je pritisak rasta cijena hrane svakako postao globalni problem, koji se mora promatrati i pozorno pratiti. (V.K.)
Izvor:
EUobserver