Novi Zakon o ravnopravnosti spolova predviđa izjednačavanje broja žena i muškaraca u politici, ali i jače štiti prava žena na tržištu rada
Od 2019. u Hrvatskom saboru morat će biti najmanje 40 posto zastupnica, a od 2017. i u jedinicama lokalne samouprave. Jedna je to od odredbi Prijedloga zakona o ravnopravnosti spolova koje je Vlada uputila u Sabor, a kojim se među ostalim uvodi pojam osjetne neuravnoteženosti jednog spola u tijelima političkog i javnog odlučivanja ako je niža od 40 posto.
Povećanje broja žena na izbornim listama provodilo bi se postupno, a moralo bi biti postignuto u trećem izbornom ciklusu.
Kazne i do 50.000 kuna
Nakon toga, stranke koje ne vode računa o uravnoteženosti žena i muškaraca na listama kažnjavale bi se s 50.000 kuna kod parlamentarnih izbora, a od 20.000 do 40.000 kod lokalnih.
Također, Zakonom će se zabraniti diskriminacija žena na radu, pa im se pri zapošljavanju više neće smjeti postavljati pitanja o bračnom statusu i o planiranju obitelji.
Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor objasnila je da će zakon biti dobra podloga za uklanjanje razlika u plaćama između muškaraca i žena, s time da će se s njime morati uskladiti i Zakon o radu.
Micanje rodnih stereotipa iz knjiga
Iz obrazovnih sadržaja uklonit će se rodni stereotipi, a mediji koji će žene i muškarce prikazivati na uvredljiv, omalovažavajući ili ponižavajući način kažnjavat će se do milijun kuna.
Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor najavila je da će Vlada na Prijedlog zakona o suzbijanju diskriminacije Saboru podnijeti četiri amandmana koji su usuglašeni među koalicijskim partnerima.
Jedan od amandmana, usuglašen u dogovoru s Hrvatskom biskupskom komorom (HBK) i drugim vjerskim zajednicama, odnosi se na to da će se pučki pravobranitelj, kao središnje tijelo za provedbu zakona, prije podnošenja izvješća o provedbi morati konzultirati sa svim registriranim vjerskim zajednicama. (V.K.)
Izvor:
Vjesnik