Troškove su fakulteti podigli sasvim legitimno, jer je Sveučilište uz propisanu cijenu od 120 kuna navelo dodatak
Dva udarna dana za predaju prijava na fakultete, četvrtak i petak, najavile su prve veće gužve pred referadama u srijedu. Većina je maturanata dotad napokon dobila svjedodžbe, pa ih je, uz ovjeru srednjoj školi, zajedno s rodnim listom i domovnicom, te uplatnicom za razredbeni postupak počela odnositi po fakultetima.
Kao i prošlih godina, najveće gužve su na zagrebačkom Ekonomskom, Pravnom, Filozofskom i Fakultetu političkih znanosti, čijoj referadi u srijedu nisu stizali ni okvirno prebrojati zaprimljene prijave.
Ekonomija, Pravo i Filozofski najtraženiji
Dekan Pravnog fakulteta Josip Kregar kaže kako su na 960 mjesta dosad primili oko 950 prijava, a najveću navalu očekuju na kraju tjedna. Među najtraženijim tehničkim fakultetima, Fakultet elektrotehnike i računarstva, primio je do srijede popodne 642 prijave na 650 mjesta.
Zbog nesigurnosti, maturanti su odnosili prijave na više fakulteta, no tu su odluku morali dodatno plaćati. Iako je Sveučilište u Zagrebu propisalo da su troškovi razredbenog postupka 120 kuna, gotovo niti jedan fakultet nije zadržao tu cijenu.
Troškove razredbenog ispita na Ekonomskom ili Kineziloškom fakultetu treba platiti 400 kuna, na studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta 350, na Fakultetu elektrotehnike i računarstva 250, na Političkim znanostima 200, Hrvatskim studijima 150... Troškove su fakulteti podigli sasvim legitimno, jer je Sveučilište uz propisanu cijenu od 120 kuna navelo dodatak - "osim ako visoko učilište nije drukčije odredilo".
Odluči li prijaviti upis na dva fakulteta (što je i najčešći slučaj, pogotovo među društveno-humanističkim znanostima), maturantu je potrebno oko 1.000 kuna. Osim ovjere maturalne svjedodžbe koju će u školi platiti 30 kuna, ovjeru preslike domovnice i rodnog lista za koju će javnom bilježniku ostaviti 120 kuna te troškova za razredbene ispite, bit će mu potrebno još 300-tinjak kuna koliko stoji upisnina na fakultet i oko 120 kuna za indeks.
Najviše interesa i ove je godine za psihologiju (804), pedagogiju (750), sociologiju (730), kroatologiju i povijest (po 480) te povijest umjetnosti (380). (A.T.)
Izvor:
Vjesnik