Plaće i prava honorarnih zaposlenika bi se nakon godine dana rada trebala izjednačiti s prvima stalno zaposlenih, što će poslodavcima povećati troškove
Gotovo dvije trećine europskih poslodavaca smatra da će se manje koristiti uslugama agencija za privremeno zapošljavanje ukoliko Europska unija i dalje ustraje u nakani da izjednači prava tvz. privremenih zaposlenika s pravima stalno zaposlenih.
Zaključak je to istraživanja odvjetničke tvrtke Eversheds, u kojem je među ostalim tri četvrtine poslodavaca istaknulo kako se plaće i prava privremenih zaposlenika, nakon godine dana rada, ne bi trebala izjednačavati s onima koji su salno zaposleni.
Britanija poduprla prijedlog
Istovremeno, 64 posto ispitanika očekuje da će se potražnja za privremenim zaposlenicima značajno smanjiti nakon što se donese nova direktiva.
Ipak, ovoga je ljeta Velika Britanija odustala od protivljenja europskoj direktivi za izjednačavanje prava, a u zamjenu su zadržali svoje pravo izuzeća tzv. "opt-out" kojim ne moraju poštovati ograničavanje radnog tjedna u EU na 48 sati.
Drugačija struktura zaposlenika
Drugim riječima, britansko udruženje trgovaca, sindikati i vlada smatraju da se za 1,4 milijuna privremenih i honorarnih zaposlenika u Britaniji, nakon jedne godine rada, moraju omogućiti jednaka prava kao i stalno zaposlenima.
Ovakva odluka pak izazvala je oštre kritike iz redove malih i srednje velikih tvrtki koje ističu da su bile izuzete iz pregovora.
Evershedsovo istraživanje sugerira da će većina kompanija zbog novih odredaba biti prisiljena mijenjati strukturu zaposlenika, dok gotovo trećina njih ističe kako će razmatrati i o izmjenama ugovora o radu za honorarne zaposlenike.
Rast troškova
Također, tek 12 posto poslodavaca smatra da nove regulative neće unijeti značajne promjene u način poslovanja. Inače, privremeni zaposlenici u EU čine između 5 i 25 posto ukupnog broja zaposlenika po tvrtki, dok u nekim kompanijama čak i do polovice radnika radi honorarno.
Ako EU i dalje ustraje u svojoj namjeri, većina poslodavaca mišljenja je kako će povećanje administracije, troškova obrazovanja i izmjene ugovora u radu, povećati ukupne troškove za zaposlenike i do 25 posto. (V.K.)
Izvor:
The Financial Times