Stres u umjerenim količinama može biti motivirajući
Stres je nezaobilazan. No, iako je po definiciji stres štetan, postoji i pozitivan stres koji u umjerenim količinama može biti motivirajući, posebice na poslu.
Kako ga prepoznati te ukloniti negativan stres? Prema podacima istraživanja međunarodne organizacije Center for Creative Leadership (CLL), "pozitivan stres" najčešće se očituje u situacijama kada se od zaposlenika traže veći zahtjevi.
Dugoročno stres šteti
Zaposlenik tada pojačava svoju snagu kako bi "izdržao" nove obveze, a "pozitivan stres" koji se pritom javlja povećava zaposlenikovu sposobnost i brzinu reagiranja te pridonosi boljoj produktivnosti i uspjehu.
Međutim, dugoročno stres može oštetiti tijelo i imunološki sustav te negativno utjecati na našu produktivnost, a tada su neki od najpoznatijih simptoma nervoza, loš san te manjak koncentracije.
Vidula Bal iz CLL-a pojašnjava da postoje razne situacije koje potiču na stres, no svatko bi trebao prepoznati onaj "negativan stres", dodavši pritom da je to posebno važno za osobe koje se nalaze na rukovodećim pozicijama.
Naime, Bal je u suradnji s fizioterapeutkinjom Sharon McDowell-Larsen proveo istraživanje o najčešćim uzrocima koji pridonose povećanom stresu kod osoba na rukovodećim pozicijama. Došli su do zaključka da stres najčešće uzrokuju: nejasni ciljevi ili opisi posla, nedostatak kontrole, obavljanje posla koji nije njihova struka, veliki uspjeh, kratki rokovi, pronalazak novih kontakata, upravljanje konfliktom i visoka očekivanja.
No posao nije jedini izvor stresa. Najvjernije je to pokazala anketa provedena među građanima u SAD-u koji su pod stresom najviše zbog neriješene stambene situacije, kreditnih problema te sve većih troškova života.
Autori studije smatraju kako bi osobe morale bolje upravljati stresom, te savjetuju:
management-issues.com