Umjesto u tabletama, optimizam treba potražiti u šetnji, smijehu i hrani
Jesen, gospodarska kriza, osobni i zdravstveni problemi: tisuću je razloga da se osjetimo iscrpljeno, zabrinuto pa i bolesno. Međutim postoji i jedan veliki razlog da se othrvamo svemu tome uz pomoć sredstava koja su nam na dohvat ruke. Zato oko sebe pronađite dobro raspoloženje.
Izlasci
Svaki sunčan dan iskoriste za odlazak u prirodu, makar samo u obližnji park. Dokazano je da lijepo vrijeme popravlja raspoloženje, pa se protiv onog što u SAD-u nazivaju zimskim bluesom, ali i svih ostalih "bluzeva", borite izlaganjem prirodnoj svjetlosti u trajanju od barem 45 minuta dnevno.
Vježbanje
Vaše kosti, zglobovi i mišići biti će vam zahvalni, a nakon vježbanja ćete se i duhovno osjećati mnogo bolje. Dokazano je da je osobito korisna šetnja jer potiče stvaranje novih stanica mozga i djeluje kao antidepresiv.
Razgovor i smijeh
Smijanje je snažan štit protiv potištenosti, stresa i tjeskobe. Zbog ovoga saznanja u 40-tak zemalja svijeta veliki je hit tzv. laughter yoga. I zanimljiv razgovor djeluje doslovce ljekovito, pa čak i ako je preko interneta.
Spavanje
Osjećate li nedostatak sna, krajnji je tren da nešto poduzmete, jer vas nespavanje vodi izravno u depresiju. Preporučljivo je uvesti naviku spavanja tijekom dana, ali ne dužeg od 15 do 20 minuta.
Prehrana
Uravnotežena prehrana je uvijek od najveće pomoći, a to znači da valja jesti pet porcija povrća i voća svakog dana i izbjegavati prezačinjenu, prženu i premasnu hranu. Dobro raspoloženje javlja se i kad jedete raznobojno povrće, a unošenjem dovoljno tekućine izbjeći ćete dehidraciju koja može uzrokovati stres, glavobolju i razdražljivost.
Pripravci
Protiv zimske potištenosti može se boriti i pripravcima, osobito vitaminom D (5 mcg dnevno), a koje ima i u nekim namirnicama (margarin, žumanjce, riblje ulje). (Sonja Braut)