Tragove prejedanja najbolje je ukloniti niskokaloričnom, a ukusnom prehranom
Tijekom blagdana se zaboravlja na diktat vitkosti, pa smo svi pojeli previše mesa, priloga, kolača i ostaloga, umirujući savijest čuvenim mottom Scarlett O'Hara: "O tome ću misliti sutra". No to "sutra" je već tu, pa nam se ne sviđa pogled u zrcalo.
Treba li iz kuće izbaciti svu hranu kaloričniju od mrkve i jabuke? Dakako da ne. U hladnjaku i smočnici provjerite imate li sljedeće: jedva nešto ugljikohidrata i nimalo konzervirane hrane, dovoljno nemasnog mesa te povrća i voća za barem dvije porcije dnevno. Valja imati i bademe i korijenasto povrće za međuobroke ili intenzivne napade gladi, te piti veće količine vode, mnogo čaja, razumne količine crne kave i još manje vina.
Izbaciti ugljikohidrate
Ugljikohidrate, osobito one iz kruha, kolača i keksa, tjestenine, krumpira i cerealija neko vrijeme držite na crnoj listi, a kako biste ublažili njihov nedostatak, obroke oblino začinite svježim začinskim biljem, osobito bosiljkom, peršinom, ružmarinom. Dobar nadomjestak spomenutim namirnicama su i plodovi avokada te bademi, a biljno ulje obvezno zamijenite maslinovim.
Preporučljivo je jesti što više svježega povrća, a želite li ga nekako pripremiti, umjesto u "čušpajzu" uživajte u povrću kuhanom na pari ili pečenom na žaru. Jedite što više mesa (pa i svinjskih rebrica, odrezaka i slanine), a preporučljivi su i riba, plodovi mora te jaja. Svježe voće neka vam bude omiljena poslastica, osobito ono crvene boje. Pojedite jedan do dva ploda uz doručak, te po jedan uz ostale obroke.
Savršeni obrok
Za doručak je preporučljiva, hladna piletina sa svježim kravljim sirom, slanina sa crvenim grožđem ili omlet s ružmarinom, maslinama i vlascem. Za ručak pripremite miješanu salatu s lososom, tunjevinom, piletinom, puretinom ili kakvim odreskom. Za večeru obavezno neki izdašni mesni obrok i oblina porcija od povrća. (Sonja Braut)