Seoba turističkih radnika ovisno o sezoni uobičajena je pojava u Europi gdje u prosjeku konobar zimi može zaraditi oko 700 eura čiste plaće, a najčešće su osigurani smještaj i prehrana
U vrijeme kada iz domaćih hotela svakodnevno stižu vijesti o zimskom zatvaranju objekata i slanju zaposlenika na čekanje ili prisilni odmor, sve je više zainteresiranih ugostiteljskih radnika, ponajprije onih mlađih, za privremeni odlazak na sezonski zimski rad u inozemstvo, piše Ružica Mikačić u Slobodnoj Dalmaciji.
Tek manji broj pronađe posao
No, za razliku od nekih drugih zanimanja (građevinara, pomoraca) koji organizirano odlaze na privremeni rad u Europu, u turizmu takvih mogućnosti nema, pa je i broj ugostiteljsko-turističkih radnika koji uspiju naći posao na nekom europskom skijalištu – minoran.
Tako barem procjenjuje Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma i usluga, koji preko organizacije kojoj je na čelu godinama pokušava dogovoriti organizirani odlazak hrvatskih ugostitelja na zimski rad.
Sa Slovenijom je tako sklopljen sindikalni sporazum o posredovanju u zapošljavanju turističkih radnika, nešto je krenulo i onda opet sve stalo. Takvo sindikalno posredovanje bi bilo dobro za sve sezonce ili one koji nisu u stalnom radnom odnosu, a mogli bi zimi raditi u Italiji, Austriji ili Švicarskoj.
Bez organiziranog odlaska
Pri tome ne bi bili prepušteni sami sebi, nego bi im uz sindikalno posredovanje bili dogovoreni uvjeti rada, plaće i ostalo, kaže Andrić i ističe da slično funkcioniraju sezonski poslovi i u drugim zemljama.
Seoba turističkih radnika ovisno o sezoni uobičajena je pojava u Europi gdje u prosjeku konobar zimi može zaraditi oko 700 eura čiste plaće, a najčešće su osigurani smještaj i prehrana. No, za sada u turizmu i ugostiteljstvu sve ostaje na pojedinačnim potragama za poslom u Europi i odlaskom onima kojima se posreći.
Uz sindikalnu pomoć, možda bi već iduće zime moglo biti bitno drugačije, tvrde u turističkom sindikatu. (A. T.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija