Na poslu najčešće zaspu čuvari u noćnim smjenama, portiri, zaposlenici u noćnim dežurstvima i oni kojima posao nije dinamičan
Čak 78 posto zaposlenih je barem jednom zaspalo na poslu, pokazuje anketa koju je proveo MojPosao.
Anketa je provedena na uzorku od 1.264 ispitanika, od kojih je značajna većina (71 posto) priznala da su barem jednom ili dva puta pokleknuli pred umorom koji je bio posljedica prekovremenog rada ili manjka sna, za koji krivicu ponekad snose i sami zaposlenici.
Motivacija najvažnija
Tako je dio njih istaknuo da su na poslu zaspali jer se nisu dovoljno odmorili preko vikenda ili su noć prije dolaska na posao bili na nekoj proslavi.
Međutim, dio zaposlenika istaknuo je da su na radnom mjestu zaspali zbog iscrpljenosti ili pak zbog neatraktivnosti posla. Među ovim ispitanicima nekolicina ih je navela da obavljaju manje zahtjevne poslove u noćnim smjenama, pa su ponekad zaspali i zbog dosade.
Iako ih je znatno manje, 7 posto ispitanika priznalo je da na poslu često spavaju, a uglavnom je riječ o zaposlenicima koji rade kao noćni čuvari ili portiri te obavljaju dežurstva u noćnim smjenama.
Za razliku od njih, 22 posto ispitanika nikada nije zaspalo na radnom mjestu i to prvenstveno zato što, kako ih je većina navela, rade posao s kojim su zadovoljni i koji je atraktivan. Dio njih istaknuo je da veliku ulogu u motivaciji imaju njihovi voditelji koji pravilno delegiraju zadatke, pa nitko od zaposlenika nije preopterećen poslom.
Osobna odgovornost
Istovremeno, nekoliko je ispitanika navelo da im nije ni potrebna dodatna motivacija za rad jer obavljaju dinamične poslove gdje u svakom trenutku moraju biti na raspolaganju ili poslodavcu, ili klijentima.
Značajan broj njih istaknuo je da bi svaki zaposlenik morao biti barem toliko odgovoran prema sebi i poslodavcu, te si ne bi smio dopustiti da zaspe na radnom mjestu. (V. K.)