Zbog visokih cijena hrane opterećeniji su budžeti višečlanih obitelji i umirovljenika
Kupovna moć hrvatskih građana iznosi 62,7 posto kupovne moći građana Europske unije. Međutim, cijene hrane i pića u Hrvatskoj su samo 22 posto niže nego u EU, pokazuju podaci Europske statističke agencije Eurostat.
U anketi koju je nad 272 sudionika proveo MojPosao, njih 39 posto istaknulo je da za živežne namirnice njihova obitelj potroši polovicu ukupnog dohotka. Visoke cijene hrane glavni su razlog velikoj potrošnji, a posebno su ranjive one obitelji u kojima nisu zaposlena oba supružnika. Dodatni trošak trpe i oni koji imaju malu djecu ili novorođenčad, jer cijene proizvoda za njihovu brigu i prehranu u pravilu znatno povećavaju obiteljske troškove.
Voće i povrće u vlastitoj režiji
Nešto manje ispitanika (34 posto), priznaje da njihove obitelji na živežne namirnice troše i tri četvrtine dohotka. Među njima prevladavaju brojnije obitelji, najčešće s dvoje ili troje djece, te umirovljenici koji zbog niskih mirovina jedva spajaju kraj s krajem.
Do četvrtine obiteljskog dohotka na živežne namirnice troši 27 posto ispitanika. Dio njih ističe da se planskim trošenjem zaista može uštedjeti na prehrani i ostalim životnim troškovima pa i sami to prakticiraju. Dovoljno novca također ostaje onim obiteljima u kojima su svi članovi zaposleni te im je i obiteljski dohodak znatno veći od prosjeka, ali i onim obiteljima koja još nemaju djece, pa uspješno pokrivaju većinu troškova.
Također, dio ispitanika istaknuo je kako uspijevaju sniziti troškove prehrane jer kod kuće imaju vlastiti uzgoj određenog voća i povrća za osobnu upotrebu. (V. K.)