Budući da je Vlada najavila kako sindikatima neće platiti dane provedene u štrajku, sindikati su spremni akcije financirati iz svojih fondova
Članstvo sindikata javnih službi na referendumu je odlučilo krenuti u štrajk, koji će početi u utorak, 12. svibnja. Iako se još ne zna koliko će dugo štrajk trajati, poznato je da će se osim štrajka održati i velik prosvjed sindikata na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu, i to, ili u četvrtak 14. svibnja ili u subotu 16. svibnja.
Iako je Vlada sindikatima poručila kako im neće platiti vrijeme provedeno u štrajku, oni smatraju da je takav ishod, imajući u vidu prijašnja iskustva, ipak moguć. No bude li potrebno, kažu, spremni su akcije financirati iz svojih štrajkaških fondova, piše Ksenija Puškarić u Poslovnom dnevniku.
Postotak od članarina
Samo jedan dan proveden u štrajku sindikate bi mogao stajati oko 25 milijuna kuna, a pet radnih dana čak 125 milijuna kuna, procjena je Željka Stipića iz sindikata Preporod. S druge strane, dodao je, cijena jednodnevnog prosvjeda na glavnom zagrebačkom trgu, na kojem bi se moglo okupiti oko 20.000 ljudi, mogla bi se kretati oko nekoliko desetaka milijuna kuna.
Bude li štrajk trajao sedam dana uz održavanje jednog prosvjeda, industrijske bi akcije sindikate mogle stajati još 25 milijuna kuna, odnosno ukupno 150 milijuna kuna.
Kako objašnjavaju sindikalisti, u štrajkaške fondove se mjesečno ulaže 10 posto od svake uplaćene članarine, pa pojedini sindikati na svojim računima imaju potrebne milijune.
Cijena akcija tajna
"Bude li štrajkalo svih 130.000 zaposlenih u javnim službama koji su članovi sindikata, dnevni je trošak oko 25 milijuna kuna jer će im sindikati morati isplatiti po 200-tinjak kuna dnevnice", ističe Željko Stipić, čelnik sindikata Preporod.
Osim Stipića, nitko drugi iz sindikalnih redova nije htio komentirati cijenu štrajka, a na sam upit o financijama mnogi su se našli uvrijeđenima.
"Cijena naših akcija je poslovna tajna", zaključio je potpredsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić. (V. K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik