Prevelika količina posla, nerealni zahtjevi poslodavaca, neredovita primanja, ali i neodgovornost menadžmenta postaju neizdržljivi
Mnogi stručnjaci ističu da je u vrijeme recesije najvažnije zadržati radno mjesto, ali neprestano ponavljaju i da je krizu poželjnije shvatiti kao priliku, nego li kao prijetnju. I dok poslodavci nastoje rezati troškove poslovanja ne bi li umanjili gubitke, a obrtnici mijenjaju djelatnosti kako bi se počeli baviti nekom drugom, trenutno profitabilnijom granom, zaposlenici također razmišljaju kako krizu iskoristiti za osobni boljitak, sugerira anketa koju je proveo MojPosao.
Naime, većina (83 posto), od 658 ispitanika ističe da trenutno razmišljaju o promjeni posla, ali još nisu pronašli novo zaposlenje. Budući da su zbog recesije neke tvrtke otpustile dio zaposlenika ili smanjile plaće, značajan dio sudionika je istaknuo da su prevelika količina posla, nerealni zahtjevi i pritisak poslodavaca, neredovita primanja, manjak izazova, ali i manjak odgovornosti menadžmenta, glavi razlozi zbog kojih žele promijeniti posao. Također, većina ih zamjera poslodavcima što krizu koriste kao izgovor za smanjenje prava zaposlenika.
Ostali pak, traže sigurnije zaposlenje ili su, nakon više godina rada na istom poslu, odlučili da je vrijeme za promjenu.
Prilika za realizaciju ideja
Za razliku od njih, 11 posto ispitanika ni ne pomišlja mijenjati posao u vrijeme krize. Dio njih posve je zadovoljan trenutnim poslom, a nekolicina ih navodi da bi kod nekog novog poslodavca bili slabije zaštićeni, jer smatraju da uslijed krize otkaze dobivaju prvo oni zaposlenici koji su posljednji došli raditi u tvrtku.
Drugi posao već je pronašlo 6 posto ispitanika, koji navode kako su se na taj potez odlučili jer nisu bili zadovoljni visinom plaće i uvjetima rada, ili su odlučili iskoristiti krizu kao priliku za realizaciju vlastitih ideja i pokretanje privatnih tvrtki. (V. K.)