Poslodavci na praksi iskorištavali 150 učenika, a troje je čak zadobilo i ozljede na radu
U posljednjih pet godina zaprimljeno je gotovo 3200 prijava povrede prava učenika strukovnih škola, koji su kod nekog poslodavca odrađivali satove praktične nastave, pokazuju podaci Ureda pravobraniteljice za djecu, Mile Jelavić.
Međutim, gospodarsko iskorištavanje djece potvrđeno je u samo 150 slučajeva, rečeno je na okruglom stolu u organizaciji Ureda pravobraniteljice, na temu dječjeg rada u Hrvatskoj.
Prema podacima koje je iznijela savjetnica pravobraniteljice, Ester Radmilo, najviše povreda prava učenika bilježi se u ugostiteljskim objektima, trgovinama, u građevini te po bolnicama, pri čemu su samo prošle godine za vrijeme obavljanja praktične nastave ozlijeđena tri učenika, od čega dva teže, piše Bojana Mrvoš Pavić u Novom listu.
Rade i po 12 sati
U tim je slučajevima utvrđeno da ih je poslodavac, bez stručnog nadzora, zapošljavao na poslovima za koje ih prethodno nije osposobio, a vrlo je čest i slučaj da djeca u dobi od samo 15 godina rade po 12 sati dnevno.
Ester Radmilo ističe da se učenici, koji stanuju izvan mjesta stanovanja nerijetko moraju ustajati i u 5 sati ujutro, kako bi u 7 sati stigli na praksu. "Tamo provode četiri sata, a nastava u školi im počinje u 13 sati te završava u 19 sati. Između jutarnje prakse i nastave oni nemaju gdje boraviti, nemaju osiguranu prehranu, a obavezama su opterećeni više od 12 sati", naglasila je ona.
Nezaštićeni od infekcija
Često se događa da na praksi, koja bi trebala biti stručno usavršavanje, učenici rade poslove koji sa strukom nemaju veze – peru sanitarne čvorove ili pospremaju, a u školi ne mogu dobiti pravovaljanu pomoć.
Učenice medicinskih škola često pak nemaju osiguranje od povrede na radu, ako se, primjerice, na zaraznom odjelu ozlijede injekcijom. Roditelji sami financiraju kupovinu radnih odijela i medicinske opreme za rad, i to po nekoliko puta godišnje. Općenito, učenici kod poslodavaca, preko škole, sami plaćaju osiguranje, a roditelji često nisu uopće upoznati s pravima svoje djece.
Do 25 posto prosječne plaće
Zabrinjavajuću situaciju trebao bi promijeniti Zakon o strukovnom obrazovanju, koji je na snazi od veljače ove godine, a prema kojem, između ostalog, učenici s prve godine strukovnog obrazovanja, dakle 15-godišnjaci, ne smiju raditi više od četiri sata dnevno. Ostali pak smiju raditi do najviše osam sati, a Zakonom je propisano da se praksa i redovna nastava ne smiju odvijati u istom danu.
Ugovori o radu učenika moraju se sklapati preko škole, a ne samo između poslodavca i učenika, koji ubuduće za svoj rad mora biti nagrađen. Plaća učenika prvog razreda iznosi 10 posto, drugog razreda 20 posto, a trećeg razreda 25 posto prosječne neto plaće u Hrvatskoj u prethodnoj godini. To bi značilo da će se plaća učenika kretati od 500 do nešto više od tisuću kuna. (V. K.)
Izvor:
Novi list