Gospodarstvenici se žale na nisku učinkovitost javne uprave, korupciju, porezne regulative, slabo obrazovanu radnu snaga i pristup financijama
Hrvatsko gospodarstvo mora se odmah preorijentira na proizvodnju i izvoz, jer će jedino tako priliku za brže stope rasta, zaključuje se u "Godišnjem izvješću o konkurentnosti Hrvatske 2008.".
Izvješće je predstavilo Nacionalno vijeće za konkurentnost (NVK), a analiza je pokazala da hrvatski izvozni proizvodi danas imaju isti tržišni udjel na tržištu EU kao i prije deset godina, što jasno pokazuje da Hrvatska stagnira u konkurentnosti, piše Antonio Mandir u Večernjem listu.
Nužne hitne reforme
"Mi smo na 0,12 posto udjela od 1999. pa su nam se približile Srbija, Crna Gora i Kosovo koji su u tom razdoblju tri puta povećali svoj tržišni udio u EU", istaknula je članica NVK-a Slavica Singer.
Gospodarstvenici smatraju da su u poslovanju najproblematičniji niska učinkovitost javne uprave, korupcija, porezna regulativa, neodgovarajuće obrazovana radna snaga i pristup financijskim izvorima. Uza sadašnju razinu korupcije, neutralnost Vlade, stupanj nezavisnosti sudstva te neučinkovitu javnu administraciju, u Hrvatskoj se neće moći razvijati poduzetništvo, upozorili su u Vijeću.
Susjedne zemlje kao uzor
Članovi Vijeća slažu se kako sadašnja kriza i recesija moraju biti dodatan poticaj da se žurno provedu reforme u cijelome društvu. Kao dobar primjer povećanja konkurentnosti istaknute su naše susjedne tranzicijske zemlje.
"Za razliku od nas, oni nekog vraga rade. Pošaljimo svoje ljude u Crnu Goru i Tursku da vide kako su oni uredili svoje kafiće i plaže i podigli turizam. Trenutak je kritičan, vrijeme je za zvona za uzbunu. Mi od osnivanja svoje države nismo izrazili viziju svoje budućnosti. S vizijom i konsenzusom možemo ostvarivati godišnji rast BDP-a od sedam do 10 posto", rekao je Ivica Mudrinić, član Vijeća i predsjednik uprave HT-a.
Odljev mozgova
Mudrinić je također upozorio da najsposobniji ljudi, u dobi od 30 do 40 godina, ne sudjeluju aktivno u političkom i ekonomskom životu te istaknuo da se oštri rezovi moraju raditi, samo treba imati hrabrosti za njih.
"Ako brodogradnja nije održiva, prestanimo u nju ulagati i preusmjerimo te novce u turizam, poljoprivredu, sektor ICT-a. Ne provedemo li reforme, najpropulzivniji dio stanovništva mogao bi nam otići u Slovačku, Srbiju, Crnu Goru..., jer ako se ne osvijestimo, imat ćemo niži BDP po stanovniku od njih", upozorio je Mudrinić. (V. K.)
Izvor:
Večernji list