Prema Sporazumu sindikata i Vlade, nakon pada BDP-a u dva uzastopna kvartala, od pet ili više posto, otvaraju se novi pregovori o plaćama
Zbog velikog ekonomskog pada, koji se očekuje i u nastavku godine, sve je izglednije da će se ponovno pokrenuti pregovori o plaćama između vlade i sindikata početkom listopada, što otvara i mogućnost smanjenja plaća u javnim službama.
Naime, posljednji sporazum socijalnih partnera, potpisan u svibnju kaže da će potpisnici Sporazuma pristupiti reviziji, "ako međugodišnji realni tromjesečni BDP tijekom 2009. godine u dva uzastopna tromjesečja u prosjeku zabilježi pad od pet ili više posto".
"Ako je tarapana, onda on vrijedi za sve"
U realizaciju ovakvog scenarija, sigurna je i većina ekonomista. Nakon pada BDP-a od 6,7 posto u prvom kvartalu, procjenjuje se da će pad i u iduća dva kvartala biti tek nešto manji, oko pet posto, piše Marina Klepo u Jutarnjem listu. Iako sindikati ne žele vjerovati u najcrnji scenarij, s obzirom na stanje proračuna, teško je vjerovati da će biti mnogo prostora za pregovore.
"Ako u državi bude tarapane, onda će biti za sve. Neka netko izađe pred ovaj narod i kaže da ova zemlja može preživjeti samo tako da plaće svima padaju 15 ili 20 posto, a ne uvijek lupaju po nama“, kritički je izjavila Spomenka Abveršek koja predstavlja sindikat zdravstva i socijalne skrbi.
Za druge sindikalne predstavnike, uopće nema razloga za otvaranje novih pregovora. Vilim Ribić ispred Nezavisnog sindikata znanosti ističe da čak i kad bi se takva mogućnost nametnula, oni ove godine nemaju nikakvih potraživanja prema državi. "Pa, nama su plaće smanjene šest posto", odriješit je bio Ribič. S njegovim mišljenjem slaže se i Anica Prošnjak, predsjednica sindikat Glavnog vijeća medicinskih sestara.
Na udaru i drugi socijalni izdaci
"Za otvaranje pregovora prije iduće godine nema nikakve potrebe. U situaciji kada BDP pada Vladina jedina obveza je podmiriti nam troškove života, odnosno voditi računa o inflaciji", kaže Prošnjak. Premda klauzula sporazuma dosta jasno ukazuje na njegovu reviziju u slučaju pada BDP-a većeg od pet posto, očito je da se već sada različito tumači.
Ukoliko do pregovora o plaćama uopće i dođe, zbog trenutnog stanja u proračunu to će ponovno predstavljati veliku igru živaca. No, u Ministarstvu financija ističu da je, s obzirom na novonastale okolnosti, realnije očekivati rebalans proračuna u rujnu.
Značajnije rezanje rashoda može se očekivati tek iduće godine, a osim plaća, kako su ukazivali mnogi ekonomisti, na udaru bi se mogli naći i drugi socijalni izdaci, poput mirovina, besplatnih udžbenika, ali i državnih subvencija. (V. K.)
Izvor:
Jutarnji list