Ako morate navesti iznos plaće za koju biste radili, pripremite se za pregovaranje
Na razgovoru za posao posloprimci se često susreću s pitanjima o visini plaće i profesionalnim očekivanjima. Zbog toga su osobe koje su bile nezaposlene duže vrijeme, uglavnom češće zabrinute, jer misle da imaju manje šanse za pregovaranje. Također, osobe koje znaju da konkuriraju za radno mjesto za koje su prekvalificirani, mogu osjetiti nelagodu kada ih poslodavac pita koliku plaću očekuju. Posebice ako su prije radili za znatno višu plaću.
Američki autor, Laurence Shatkin, ističe da posloprimci ove prepreke mogu uspješno zaobići na više načina, koji su primjenjivi čak i u vrijeme ekonomske krize.
On naglašava da je pregovore o visini plaće, ako je moguće, najbolje odgađati sve dok vas potencijalni poslodavac ne prepozna kao kvalitetnog kandidata i odluči zaposliti.
Objašnjenje je jednostavno. Poslodavci kandidate obično već na prvom razgovoru pitaju koliku plaću očekuju, što im znatno olakšava selekciju kandidata prema visini plaće koju će poslodavac ponuditi za određenu radnu poziciju. Zato je, ističe Shatkin, važno ne "razotkriti se" prije vremena.
Ipak, na postavljena pitanja kandidati moraju odgovoriti, a to mogu učiniti na nekoliko alternativnih načina, iz kojih je očito da ne žele "zatvoriti vrata", već su spremni pregovarati.
Prije razgovora za posao
Ako prilikom pisanja molbe za radno mjesto morate navesti iznos plaće za koju biste radili, navedite kako ste spremni pregovarati. Ako je pak poslodavac uvjetovao navođenje plaće kao uvjet za ulazak u drugi krug selekcijskog procesa, kandidati mogu navesti približnu visinu plaće za koju bi bili spremni raditi, uz napomenu da očekuju obostranu fleksibilnost.
Za vrijeme razgovora
Kada vas poslodavac na razgovoru upita koliku plaću očekujete, Shatkin preporuča da preusmjerite razgovor u svoju korist i u prvi plan istaknete svoje kvalifikacije i iskustvo. Zato je važno dobro se pripremiti za razgovor, saznati kolike plaće obično imaju zaposlenici na radnom mjestu za koje se natječete te koji će biti vaši zadaci. Tada možete okrenuti razgovor u svoju korist te istaknuti koja znanja, vještine i iskustvo posjedujete te kako ćete pomoću tih alata pridonijeti poslovanju tvrtke.
Koristite svaku priliku da dokažete te svoje tvrdnje jer ćete tako opravdati svoja očekivanja. Ako pak uvidite da morate navesti točnu visinu plaće, nemojte se držati isključivo svojih znanja i vještina, već objasnite do kojih ste zaključaka došli, analizirajući plaće za to radno mjesto dok ste se pripremali za razgovor.
Nakon što dobijete ponudu
Ako ponuda nadmaši vaša očekivanja, obavili ste izvrstan posao. Međutim, ako niste u potpunosti zadovoljni visinom plaće koju vam nudi poslodavac, objasnite da vam je potrebno kratko vrijeme da razmislite o ponudi.
Ako vas je poslodavac prepoznao kao kvalitetnog kandidata, ovakvim mu činom jasno sugerirate da vam je ponuda prihvatljiva, ali nije u potpunosti ispunila vaša očekivanja. Osim toga, ako imate ponudu još jednog poslodavca, tada se nalazite u znatno boljoj pregovaračkoj poziciji. Ako pak nemate drugih ponuda, ali ne želite propustiti priliku za zaposlenjem, saznajte kada možete očekivati povećanje plaće i pokušajte skratiti taj vremenski period.
Iz ovakvog načina pregovaranja, ističe Shatkin, poslodavac jasno uočava kakve pregovarače vještine posjedujete, a ako vas je još k tome prepoznao kao budućeg zaposlenika, pregovori će se završiti na obostranu korist. Zapamtite, poslodavac vam preostali iznos plaće koju ste očekivali, uvijek može kompenzirati raznim pogodnostima, poput korištenja službenog mobitela, edukacijom ili fleksibilnim radnim aranžmanima.
Ukoliko je to moguće, uvijek pregovarajte izravno, a manje putem e-maila ili telefona. Osim što u direktnoj komunikaciji bolje možete uočiti reakcije druge strane, osiguravate se od mogućih nesporazuma do kojih može doći putem telefonskog razgovora ili elektronske komunikacije. (V. K.)
Izvor:
MSN