Demograf Anđelko Akrap upozorava da demografija ne smije biti političko, već nadstranačko pitanje
Demografi su uvjereni da će ekonomska kriza u Hrvatskoj uzrokovati dramatičan pad nataliteta. Iako bi podatke o prošlogodišnjem prirodnom kretanju stanovništva Državni zavod za statistiku trebao objaviti kroz nekoliko dana, prema očekivanju demografa, razloga za optimizam nema. Osim toga, posebno loši trendovi mogu se očekivati ove i iduće godine, ističu oni.
"Mladi ne mogu dobiti posao, a mnogi koji su ga imali, ostaju bez njega. Država se nije maknula s mjesta ni kad je u pitanju stambena politika, što znači da su u potpunosti blokirana dva najvažnija preduvjeta za povećanje nataliteta", ističe demografkinja Alice Wertheimer-Baletić, podsjećajući na veliki, svjetski pad nataliteta uzrokovan krizom 30-tih godina prošlog stoljeća, ali i svim kasnijim ekonomskim krizama.
Strah od kreditnog zaduživanja
I u Hrvatskoj je u kratkom roku bez posla ostalo nekoliko desetaka tisuća ljudi. Banke su, jednako tako stale s isplatom stambenih kredita, a i građani sami, dok se kriza ne smiri, ne žele ulaziti u kreditni rizik. Sve to, dakako, odgađa i potomstvo, piše Bojana Mrvoš Pavić u Novom listu.
Povoljniji krediti za mlade, veće porezne olakšice i poticajna stambena politika, samo su neke od mjera koje je zagovarala i najavljivala tri godine stara Nacionalna populacijska politika. Međutim, ministarstva zadužena za pronatalitetnu politiku, ni do ekonomske krize nisu započela s provedbom svojih zadaća. Dakako, sve će mjere zbog krize ove godine ostati i dalje samo na papiru, a demografi ističu da bi samo zadržavanje već postojećih prava bio uspjeh.
Uključiti stručnjake
Alice Wertheimer-Baletić podsjeća kako je premijerka Jadranka Kosor najavila da će očuvanje postojećih porodiljnih naknada biti njena linija obrane, a konačno uključivanje stručnjaka u rješavanje ovog pitanja bilo bi od znatne pomoći.
Demograf Anđelko Akrap upozorava da demografija ne smije biti političko, već nadstranačko pitanje oko kojeg će se postići sveopći konsenzus. Akrap ističe da bi rezanje postojećih prava, značilo i pravu demografsku katastrofu.
Prema mišljenju demografa, do sada realizirane mjere Nacionalne populacijske politike više su socijalne, nego poticajne. Delimitirana je porodiljna naknada za prvih šest mjeseci, uveden je pronatalitetni dodatak od 500 kuna te povećana jednokratna novčana pomoć za novorođenče.
Međutim, što je sa stambenom politikom, sigurnošću zaposlenja, stambenim olakšicama i poticajima i sustavom dječje skrbi? Ako se ne poduzmu konkretne mjere, Hrvatska bi zbog krize, smatraju stručnjaci, u narednih nekoliko godina mogla doživjeti povijesni pad nataliteta. (V. K.)
Izvor:
Novi list