Najranjivijima su se pokazali proizvodni i građevinski sektor, gdje je zatvoreno najviše radnih mjesta
Gubitak radnih mjesta u Europi nastavit će se i iduće godine, dok će vlade istovremeno nastaviti ukidati privremene mjere koje su aktivirane za borbu protiv rastuće nezaposlenosti u vrijeme recesije, upozorila je Europska zaklada za poboljšanje životnih i radnih uvjeta (Eurofound) u svom izvješću.
Iako je od izbijanja krize u Europi prošle godine, zatvoren značajan broj radnih mjesta, Eurofound ističe da bi ta brojka bila i znatno veća da se vlade nisu odlučile na uvođenje skraćenog radnog vremena te programe prekvalifikacija i doškolovanja.
Investiranje u zelene tehnologije
Međutim, kako pojedine zemlje počinju bilježiti gospodarski rast i time i službeno izlaze iz recesije, sve je očitije da će idućih mjeseci ukidati mjere koje su se koristile za spas radnih mjesta.
Francuska i Njemačka već su izašle iz recesije, a do kraja godine očekuje se i oporavak britanske ekonomije. No, još uvijek se ne može garantirati koliko će radnih mjesta u tim zemljama biti izgubljeno u idućim mjesecima. Najranjivijima su se pokazali proizvodni i građevinski sektor, u kojima je do sada i zatvoreno najviše radnih mjesta, na kojima su uglavnom radili muškarci mlađe dobi.
Također, značajno se povećao i broj radnih mjesta koja su ugašena zbog stečajeva, dok je gubitak radnih mjesta zbog rasta konkurencije bio manji nego inače.
Vlade su do sada potrošile značajne količine novca na pokretanje mjera za spas gospodarstva, ističe Eurofound te dodaje kako je ta sredstva sada, nakon oporavka, potrebno uložiti u razvoj zelene industrije i inovativnih djelatnosti. Upravo će ulaganje u obnovljive izvore energije i tzv. zelenu industriju dugoročno biti najisplativije, navodi se u izvješću.
Velike kompanije do sada su većinom uvodile skraćeno radno vrijeme, poticale odlazak u prijevremenu mirovinu i zaustavljale proizvodnju. Slijedom toga, prosječne plaće u pojedinim sektorima pale su za 10 do 20 posto.
Subvencije za zapošljavanje
Međutim, spašavanjem gubitaških sektora Europa se ne može kvalitetno pripremiti za budućnost, naglašavaju autori izvješća. Potpore namijenjene velikim organizacijama u tradicionalnim sektorima te poticaji posrnuloj industriji, trebali bi biti iskorišteni za restrukturiranje proizvodnje i poslovanja, a inovativnim rješenjima se treba omogućiti lakši pristup kapitalu.
Osim toga, autori izvješća smatraju da je djelotvornost subvencija za zapošljavanje novih radnika, kao vladina anti krizna mjera, vrlo upitna. Stručnjaci su naime uvjereni da bi mnoge kompanije, koje koriste ovu vladinu mjeru, ionako otvorile nova radna mjesta kada čim bi se stekli uvjeti na tržištu. (V. K.)
Izvor: EurActiv