HUP smatra da nova rješenja značajno povećavaju radnička prava i ne žele više o njima raspravljati
Predsjedništvo Vijeća SSSH na jučerašnjoj je sjednici naglasilo da sindikati dosljedno ustraju na ranije postignutom dogovoru socijalnih partnera i Vlade da se u prvoj fazi izmjena i dopuna Zakona o radu pregovara samo o institutima koje je nužno mijenjati radi potpunog usklađivanja s pravnom stečevinom EU, te uspješnog zatvaranja pregovora u Poglavlju 19. – Socijalna politika i zapošljavanje.
Slijedom toga SSSH je odlučno istaknuo da neće raspravljati o bilo kakvim drugim interesnim pitanjima, koja će se ionako otvoriti u drugoj fazi izmjena i dopuna Zakona o radu, te oko kojih će se tek tada nastojati postići kompromis.
Nema "trgovine" s radom na određeno
U tom kontekstu, za sada ne žele raspravljati o uvjetima za stjecanje prava na otpremninu, otkaznim rokovima, godišnjim odmorima i bolovanjima, budući da ta pitanja nisu predmet usklađivanja Zakona s pravnom stečevinom EU. Također, SSSH je naglasio da ni pod koju cijenu ne žele "trgovati" radi zamjene instituta rada na određeno vrijeme.
S druge strane, Hrvatska udruga poslodavaca je u svom posljednjem e-biltenu izrazila neslaganje sa sindikalnim tumačenjem zloupotreba ZOR-a. U uvjetima sveopće krize, ističe HUP, prvenstveno treba osigurati uvjete koji će poticati stvaranje radnih mjesta i prilike za razvoj poslovanja.
Unaprjeđenje tržišta rada
Poslodavci smatraju kako aktualno promjene ZOR-a služe samo tehničkom usklađivanju s europskom pravnom stečevinom, a drže da nova rješenja značajno povećavaju radnička prava. U tom pogledu, ističu, prihvatili su sva ona rješenja kojima se hrvatsko radno zakonodavstvo usklađuje s europskom stečevinom i nemaju više namjeru raspravljati o tim tehničkim rješenjima.
U novom krugu pregovaračkog postupka kada se započne s pregovorima kojima bi se trebalo unaprijediti tržište rada, tj. približiti zakonska rješenja onima kakva imaju najkonkurentnije zemlje, HUP smatra da bi svaka pregovaračka strana trebala preuzeti odgovornost za posljedice vlastitih postupaka kako kasnije ne bi došlo do nesporazuma.
Budući da poslodavci i sindikati nisu postigli dogovor uoči glasovanja o Zakonu o radu, na Vladi sada ostaje da vidi hoće li stavljati amandmane na predložene izmjene. (V. K.)