Poslodavci traže konkretnije mjere za gospodarstvo, a sindikati krivce za loše stanje
Poslodavci i sindikati smatraju da je vladin prijedlog Sporazuma o socijalnom partnerstvu, kojim bi se trebale definirati mjere za pomoć posrnulom gospodarstvu, te pritom zajamčiti socijalni mir, nekonkretan i pun floskula.
Iako i jedni i drugi smatraju da sporazum u tom obliku neće Hrvatskoj donijeti napredak, poslodavci drže da je njegovo donošenje imperativ, dok ga sindikati zasad opstruiraju, piše Ksenija Puškarić u Poslovnom dnevniku.
"Rješenje za prijelazno razdoblje"
Poslodavci su spremni na daljnje pregovore, ali traže da se dio mjera ipak konkretizira. Iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) naglašavaju da se to posebice odnosi na obvezujuće mjere koje Vlada ima prema gospodarstvu. "HUP je tražio od Vlade konkretne zaključke te izbacivanje cijelog niza floskula iz sporazuma. Dio naših primjedbi je uvažen, a dio nije", istaknuo je Damir Kuštrak, predsjednik HUP-a.
I Ivan Miloloža, predsjednik Uprave Munje koji je sudjelovao u radu skupine koja donosi sporazum, tvrdi da je riječ o dokumentu u kojem nedostaju konkretne mjere. "Vladin prijedlog je kompromisno rješenje i to samo za prijelazno razdoblje, a ne dokument koji će hrvatskom gospodarstvu osigurati svijetlu budućnost", kaže Miloloža.
Uskoro zajednički odgovor
Sindikalna strana pak, sa svojim mišljenjem kasni već nekoliko tjedana, ali imaju zajednički stav. "Verzija Sporazuma o socijalnom partnerstvu u kojem ništa nije konkretno za sindikate je neprihvatljiva", naglašava Ivan Tomac iz SSSH te dodaje kako će se sindikati uskoro o njemu i očitovati.
Za Ozrena Matijaševića iz HUS-a prijedlog sporazuma oko kojeg su se usuglasili i Vlada i poslodavci daleko je od onog što Hrvatskoj treba. "Inzistirat ćemo da se u sporazumu razotkriju i krivci za sadašnje stanje i definiraju kazne", zaključio je Matijašević. (V. K.)
Izvor: Poslovni dnevnik