Napredujete sve do trenutka kada vam ponude poziciju za koju nemate dovoljno vještina
Jeste li spremni za slijedeći korak u vašoj karijeri? Većina zaposlenika nakon određenog vremena učenja te stjecanja znanja i radnog iskustva vjeruje da bez ikakvih problema mogu prijeći na "višu stepenicu". Međutim, teorija Laurenca J. Petera, poznatija kao Petrovo načelo (Peter Principle), pruža nam posve drugačiji pogled na mogućnosti.
Naime, Petrovo načelo kaže da "svatko u svom poslu napreduje tako dugo dok ne dosegne vlastitu razinu nekompetentnosti".
Ova teorija objašnjava zašto se neki zaposlenici neprestano uzdižu na hijerarhijskoj ljestvici, sve do trenutka kada im jedino preostaje preuzeti poziciju za koju nema dovoljno znanja ili vještina. U tom slučaju, oni postaju žrtve svoje nekompetentnosti, a spomenutu im poziciju pred nosom preuzima neka druga osoba.
Kako ne bi postali žrtva Petrovog načela, donosimo vam tri strategije koje valja slijediti želite li uvijek biti spremni za napredak.
Sastavite ciljeve
Većina nas je lijena isplanirati slobodan vikend, a kamoli sastaviti plan očekivanja u sljedećih nekoliko godina. Međutim, planiranje je važan čimbenik za "udaranje" po Petrovim načelima. Kvalitetan plan obuhvaća tri ključna koraka:
Zaista je teško marljivo raditi na postizanju ciljeva bez jasno razrađenog plana koji sadrži vaše želje. Ukoliko nemate zadane manje i srednje velike ciljeve, pokušajte sagledati vaše trenutno stanje te odlučite što biste željeli raditi u bliskoj budućnosti.
Što vaš posao snova uistinu znači. Koja znanja i vještine su potrebne za obavljanje tog posla? Ako niste sigurni, pronađite sličan posao u nekoj drugoj tvrtki. Iskoristite svoj napisani članak kao vodič očekivanja koje očekujete na slijedećem stupnju.
Pitajte sami sebe: "Koja mi znanja nedostaju?" Sastavite opći pregled tih (ne)znanja. Zatim, zaključite koja znanja možete dokazati. Sastavite listu poslovnih mogućnosti i listu znanja za koja vjerujete da su neophodna kako bi napredovali. Nakon toga, krenite stjecati nova znanja i potrudite se razviti i usvojiti što više novih poslovnih vještina. Naučite kako pomoću znanja postići napredak koji želite.
Planirajte kako zakrpati rupe u znanju
Mnogo je načina na koje možete stjecati nova znanja i iskustva. Primjerice, možete razmisliti o društveno korisnom radu. Neprofitne organizacije uvijek će pozdraviti vašu inicijativu, a ukoliko vam dodijele mjesto koordinatora neke akcije, izbrusit ćete vaše liderske i organizacijske vještine. Pritom ćete obogatiti vašu mrežu poznanstava.
Ako pak shvatite da vam nedostaju određena poslovna znanja, upišite neki od edukativnih programa ili razmislite o nastavku formalnog obrazovanja.
Budite fleksibilni
Razmislite kakve će vam se sve mogućnosti pružati nakon što usvojite vještine koje su tržištu potrebne. U tom smislu, odaberite stjecanje onih znanja i vještina, pomoću kojih ćete doći u okruženje, u kojem ćete moći u potpunosti iskorištavati svoje potencijale.
Budite otvoreni. U šahu, primjerice, mudrom taktikom možete povećati broj svojih poteza i umanjiti mogućnost protivnikova manevriranja. Ako gledate na karijeru iz iste perspektive, s lakoćom ćete praviti razliku između mogućnosti koje mogu poduprijeti vaš napredak i onih koje vas mogu ograničiti.
Također, budite spremni na nepoznato. Mnogo je faktora koji mogu utjecati na tijek privatnog, pa tako i poslovnog života, zbog čega se planovi ponekad izjalove. U tim trenutcima, važno je ostati priseban, biti prilagodljiv i željan suočiti se sa novim izazovima. Upamtite, ako ste odlučili prijeći na višu razinu, sa sigurnošću se možete osloniti jedino na sebe samog. Vanjske utjecaje i prilike rijetko kada možete potpuno kontrolirati. (V. K.)