Procjene broja prikupljenih potpisa za referendum kreću se od 100 do 150 tisuća, što je 23 do 33 posto od ukupno potrebnih 450 tisuća potpisa.
Sindikati su se danas odbili pojaviti u Ministarstvu gospodarstva na pregovorima o izmjenama Zakona o radu (ZOR), te najavili da će se od sada potpuno posvetiti prikupljanju potpisa za referendum o tim izmjenama koje je predložila Vlada. Istovremeno, procjene broja prikupljenih potpisa kreću se od 100 do 150 tisuća, što je 23 do 33 posto od ukupno potrebnih 450 tisuća potpisa.
Kao glavni razlog prekida pregovora, sindikati su naveli jučerašnju izjavu predsjednice Vlade Jadranke Kosor da bi se već danas mogao postići dogovor Vlade i sindikata i predloženim izmjenama, te da pregovori teku dobro. Sindikati su tu izjavu ocijenili "marketinškim trikom", koji za cilj ima odvratiti građane od potpisivanja peticije za raspisivanje referenduma o izmjenama ZOR-a. Ističu da su s Vladom dogovorili da se prije kraja pregovora u javnost ne izlazi s informacijama o njihovom tijeku.
"Mi smo do sada na sastancima s Vladom tek iznosili svoje stavove. Nikakvi se pregovori nisu odvijali, pregovarati smo trebali početi danas. Osim toga, jasno smo se bili dogovorili da ni jedna strana neće davati izjave prije nego pregovori završe. Zaključili smo da je njezin istup zbunjivanje građana i pokušaj smanjivanja njihovog odaziva na potpisivanje peticije što smatramo izrazito nekorektno", rekao je predsjednik Nezavisnih Hrvatskih Sindikata, Krešimir Sever.
S obzirom na dosadašnju dinamiku prikupljanja potpisa, sindikati su uvjereni da će u zakonom predviđenom roku (15 dana) uspjeti prikupiti dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma.
U svom priopćenju kazali su da su zadovoljni dosadašnjim odazivom građana, ali tvrde da su suočeni s "perfidnim institucionalnim i normativnim preprekama" čiji je jedini cilj spriječiti ih u poticanju građana da o pitanjima koja su od njihovog "nedvojbenog interesa odlučuju u formi najlegitimnijeg instituta neposredne demokracije".
Upozoravaju kako su nadležna tijela, ne slučajno, propustila Zakon o referendumu uskladiti sa Zakonom o OIB-u, pa je tako uz potpis za referendum nužno ubilježiti JMBG kojeg nema ni na jednom novom osobnom dokumentu. Tako se i drugog dana događalo da građani ne mogu potpisati peticiju za referendum jer ne znaju napamet svoj JMBG.
Ljuti su sindikati i na, kako kažu, neučinkovitost Državnog izbornog povjerenstva, koje nije odgovorilo na njihov zahtjev za dostavom točnog broja birača kako bi se utvrdio broj potpisa građana potreban za raspisivanje referenduma. Umjesto očekivanog odgovora, sindikalisti su dobili obavijest kako je njihov zahtjev proslijeđen Ministarstvu uprave na daljnju proceduru.
Ni u DIP-u ni u Ministarstvu uprave nisu uspjeli dobiti objašnjenje ove zavrzlame, pa je tako još uvijek nepoznat točan broj potpisa koji će sindikati trebati prikupiti. Prema službenim podacima DIP-a prikupljenim za predsjedničke izbore, Hrvatska je imala 4.495.006 birača, od čega više od 400 tisuća bilo u dijaspori. Sindikalisti bi prema tim podacima trebali prikupiti oko 450 tisuća potpisa. (T. B.)
Izvor: Novi list, Dnevnik.hr