Izravnim suočavanjem s vlastitim strahovima, učeći od njih i prevladavajući ih, omogućavamo si napredak na svim poljima, pa tako i u traženju posla.
Potraga za poslom mogla bi se opisati kao serija odgovora "ne", nakon koje slijedi odgovor "da". Drugim riječima, odbijanje je neizbježan dio svake potrage za poslom. A ono što će utjecati na brzinu i uspješnost vaše potrage za radnim mjestom – upravo je vaš odgovor na odbijanje. Poznata je izreka da kada se padne s konja, najbolje ga je odmah ponovno uzjahati. Izravnim suočavanjem s vlastitim strahovima, učeći od njih i prevladavajući ih, omogućavamo si napredak na svim poljima, pa tako i u traženju posla.
Ako popustite pred odbijanjem, to vas može zaustaviti. Međutim, ako se izravno suočite sa svojim strahovima, šanse za stalnu bojazan su uvelike smanjene. Odbijanje ne mora omesti vašu potragu za poslom, no trebate se suočiti sa svojim strahovima i prebroditi ih kako biste se zadržali na pravom putu. Donosimo nekoliko prijedloga o kojima možete razmisliti kada strah od odbijanja uspori ili čak zaustavi vašu potragu za poslom.
Procijenite svoje strahove. Ima li vaša bojazan realne temelje? Može se dogoditi da vam jedno neugodno iskustvo negativno obilježi cijelu potragu za poslom. Nemojte generalizirati. Tako ćete se samo zaplesti u mrežu preispitivanja i sumnje u sebe. Reagirate li pretjerano na jedno iskustvo, ili reagirate na seriju odbijanja? Jednokratno iskustvo može značiti bilo što i možda nema nikakve veze s vašim kvalifikacijama ili vještinama. Ako ste, međutim, iskusili višekratno odbijanje, vaša bojazan može biti utemeljena u realnosti.