U siječnju 2010. blokirane tvrtke zapošljavale su 67.936 radnika kojima plaća zbog istog razloga nije mogla biti isplaćena.
Financijska agencija u svojoj Informaciji o siječanjskoj nelikvidnosti u gospodarstvu registrirala je da 73.868 radnika zapošljavaju blokirane tvrtke i obrtnici. Ta se brojka može smatrati gotovo pouzdanim pokazateljem broja radnika koji u siječnju nisu mogli primiti plaću zbog blokade računa isplatitelja.
Kako je na posljednjoj sjednici GSV-a dogovoreno da će ključni resori do 20. travnja pripremiti rješenja za radnike koji ne primaju plaću te je Ministarstvo financija preuzelo obvezu utvrditi njihov točan broj, Finini siječanjski podaci mogu se smatrati prvom neslužbenom administrativnom potvrdom sindikalnog podatka da oko 70.000 radnika u Hrvatskoj radi bez plaće te da se problem treba sustavno početi rješavati, piše Suzana Varošanec u Poslovnom dnevniku.
U vezi s tim je zanimljiv i drugi Finin podatak o broju zaposlenih kod blokiranih subjekta u siječnju ove godine u odnosu na siječanj protekle godine. I on potvrđuje važnost mjera kojima se postojeći problem može sanirati, a još je važnije da se spriječi njegova moguća eskalacija.
Naime, u siječnju 2010. blokirane tvrtke zapošljavale su 67.936 radnika kojima plaća zbog istog razloga nije mogla biti isplaćena. Također je evidentirano da je samo u posljednjoj godini, na razini dva siječnja, za 8,7 posto porastao broj radnika koji rade u blokiranim subjektima. To pak potvrđuje da se nelikvidnost u gospodarstvu u posljednjih godinu dana uvelike širi, zahvaća sve veći broj subjekata i prijeti onima još zdravima, a tada su na udaru plaće i ostali troškovi redovnog poslovanja.
Fina navodi da je u siječnju 73.868 radnika radilo u blokiranim poslovnim subjektima te daje niz podataka vezanih uz broj radnika u blokiranim subjektima razvrstanim po ročnosti blokade. Budući da je u siječnju registrirano blokirano novčano poslovanje i izvršavanje dospjelih obveza za 79.749 subjekata, ali i da se gotovo polovica njih odnosi na tvrtke i obrtnike koji nikog ne zapošljavaju (44.224 subjekta), ključan je podatak da se zapravo navedeni broj 73.868 radnika nalazi u radnom odnosu kod 35.525 poslodavaca koji su zbog udara ili nelikvidnosti ili insolventnosti bili nesposobni isplatiti plaću.
Riječ je o tvrtkama i obrtnicima, čiji su računi tada bili u različitim fazama, gledajući po dugotrajnosti blokada. Tako je kod onih u kratkotrajnoj blokadi do 60 dana radilo 15.560 radnika, dok je kod onih blokiranih od 61 do 360 dana radilo 23.396 radnika. Svi zaposleni kod subjekata u dugotrajnoj blokadi - duže od 360 dana - čine 47 posto cjelokupnog problema da se radom ne može ostvariti plaća.
Naime, od 73.836 radnika bez siječanjske plaće bilo je bilo pola njih ili 34.912 radnika upravo zbog dugotrajne blokade poslodavca. Rad bez plaće kod onih poduzetnika koji se mogu smatrati propalim subjektima jer su im računi blokirani duže od godinu dana bit će po svemu sudeći najveći izazov zbog pitanja stečaja ili upitnog fonda za isplatu plaća.
U toj grupi položaj radnika je najteži zbog toga što se kod takvih subjekata procjenjuje da nemaju nikakvih šansi da se "izvuku". Prema Finim podacima, to se tiče 17.057 subjekata koje u konačnici čeka stečaj, a u siječnju su bili dužni ukupno 13,6 milijardi kuna. (T. B.)
Izvor: Poslovni dnevnik