Ulazni troškovi će i dalje rasti, prihodi će ostajati isti, a sve će se to zaslugom makroekonomske politike odraziti na daljnji gubitak radnih mjesta.
"Nastavlja se politika deindustrijalizacije koja je uzrokovala golemi gubitak radnih mjesta. Tečaj je neusklađen s rastom cijena pa su ulazni troškovi rasli u prosjeku s inflacijom sedam do osam posto godišnje, a izvoznici koji su izvezli svoje proizvode dobili su isto ili manje eura", komentirao je rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda Vladimir Ferdelj, predsjednik CRO Industrije, granske udruge pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca, piše Irena Habijanec u Business.hr-u.
Proizvođačke cijene industrijskih proizvoda ukupno za industriju u ožujku su bile više 1,3 posto nego u veljači, a u odnosu na ožujak 2010. porasle su 8,2 posto. Bez energije cijene su na mjesečnoj razini rasle 0,5 posto, a na godišnjoj 5,4 posto, objavio je Državni zavod za statistiku. Na domaćem tržištu cijene su u odnosu na veljaču više 1,1 posto, a u odnosu na prošlogodišnji ožujak 7,1 posto. Ako se isključi energija, cijene su tada veće 0,4 posto na mjesečnoj, odnosno 4,7 posto na godišnjoj razini.
Riječ je, kaže Ferdelj, o monetarnim škarama, pri čemu će ulazni troškovi i dalje rasti, prihodi ostajati isti, a sve će sto zaslugom makroekonomske politike odraziti na daljnji gubitak radnih mjesta. Podsjeća kako su predstavnici industrije krajem 2008. upozoravali da će se na dan gubiti i 150 radnih mjesta, a to se i dogodilo.
"Bez radikalne promjene cijele makroekonomske politike nema ni primisli o izlasku iz krize", zaključuje Ferdelj. (T. B.)
Izvor: Business.hr