142.000 zaposlenih na posao dolaze umorni, zbog čega gospodarstvo izgubi oko 385 milijuna kuna godišnje.
Najnovije istraživanje s Harvarda pokazalo je koliko nesanica može ostaviti velike posljedice na poslovanje. Naime, u SAD-u 23 posto zaposlenih pati od nesanice, što američkom gospodarstvu donosi gubitak od 63 milijarde dolara.
Kronična nesanica nije samo ono od čega se loše osjećate jer ste noć prije ostali vani duže od planiranog, a svako jutro na poslu morate biti u isto vrijeme. Prema najnovijem istraživanu sveučilišta Harvard koje je provedeno na 7.500 zaposlenih vidljivo je da 23 posto zaposlenih koji pate od nesanice zbog toga ima manju produktivnost godišnje - za 11,3 dana. I upravo toliko dana jednako je trošku od 63 milijarde dolara. Međutim u tu brojku nisu uračunati pojedinačni troškovi osoba koji su zatražile liječničku pomoć zbog nesanice koji iznose od 200 do 1.200 dolara za jednu osobu., piše Goranka Jureško u Jutarnjem listu.
Kod nas je situacija bolja. Voditelj Centra za poremećaje spavanja u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče dr. Pavao Krmpotić kaže da u Hrvatskoj 11 posto osoba muči kronična nesanica. Prema tome 142.000 zaposlenih na posao dolaze umorni. To bi značilo da bi gubitak za Hrvatsku mogao biti oko 385 milijuna godišnje. Ono što je teško procijeniti u ovoj studiji to je koliko nesanica utječe na produktivnost neke osobe, kaže glavni autor studije Ronald Kessler.
Prema istraživanju nesanica najčešće pogađa odrasle žene i visoko obrazovane (26 posto), a manje mlade koji nemaju završenu srednju školu (19 posto). Posljedice nesanice mogu biti i debljina, tjeskoba i depresija. Možda bi poslodavci trebali dobro razmisliti prije nego zatraže od zaposlenika da ostanu dulje na poslu, a zaposlenici se potruditi da na posao dođu odmorni i naspavani. (T. B.)
Izvor: Jutarnji list