NASA godinama proučava utjecaj mikrogravitacije na ljudska tijela, a u novoj kandidati moraju provesti 70 dana u ležećem položaju, uz TV ili video igre.
Oni koji su savršeno sretni kada provode dane i dane ležeći na trosjedu pred televizorom ili mogu biti satima pred računalom savršeni su kandidati za usavršavanje budućnosti ljudskog putovanja u svemir.
NASA u studiji traži volontere koji će ležati u krevetu 70 dana kako bi proučavali utjecaj mikrogravitacije na ljudsko tijelo, a u studiji kandidatima plaćaju oko 5000 dolara mjesečno, prenosi 24sata.
Studija se odvija u svemirskom centru Johnson u Houstonu, gdje kandidati ostaju dva tjedna i rade svakodnevne aktivnosti, kako bi znanstvenici pratili tijelo u normalnim uvjetima. Potom ih sele u krevete u kojima ostaju 70 dana, lagano nagnuti. Tijekom studije dan će trajati 16 sati, a dopuštene su igre za računalo, TV, knjige, internet i posjetitelji. Čak će se kandidate i hraniti kako bi održavali težinu, a mogu se tuširati i u krevetu.
Kretanje je dopušteno jedino kako bi znanstvenici mogli obaviti testove da vide ima li promjena u kostima, mišićima, cirkulaciji, imunitetu i prehrani. Točnije, proučavat će se i kako različiti pokreti utječu na veličinu i snagu mišića, zdravlje kostiju i kardiovaskularni sustav. Čak i tada će kandidati ležati i vježbati na posebnoj opremi.
Nakon studije, kandidati će 14 dana još provesti s NASA-om kako bi se vratili u formu. Zainteresirani se mogu prijaviti na stranicama NASA-e, a Daily Mail prenosi dojmove Heather Archulette koja je već tri puta sudjelovala u ovakvim studijama. Ona je na svom blogu napisala kako je inače vrlo aktivna te joj je bilo teško ponekad biti prikovana za krevet. Naravno, i novac je bio odličan, dodala je.
Sličnu studiju provodi i Europska svemirska agencija.
No, nije sve tako divno. Bez utjecaja normalne gravitacije, krv se slijeva u udove i lice te ljudi izgledaju podbuhlo, a bez pritiska gravitacije se povećava i visina. Tjelesna masa može pasti gubitkom mišićnog tkiva od manjka dušika, krvne žile u nogama mogu oslabjeti, a moguća je i pojava anemije. Najveća briga tijekom misija je gubitak kalcija u kostima, što se događa 10 puta brže nego kod onih koji boluju od osteoporoze.
Izvor: 24sata