Na taj način očevi će imati veću ulogu u odgoju djeteta, a majke će moći raditi.
Europski parlament usvojio je Direktivu o ravnoteži poslovnog i privatnog života kojom se uvode nova pravila o očinskom dopustu i neprenosivom roditeljskom dopustu, a sve s ciljem poticanja većeg zapošljavanja žena i osnaživanja uloge oca ili drugog roditelja u obitelji.
Kako prenosi RTL, sve države članice EU će - u skladu s direktivom - morati osigurati uvjete za fleksibilnije radno vrijeme i plaćene dopuste za očeve i druge skrbnike kako bi lakše balansirali između poslovnih obaveza i brige o djetetu.
Pozitivan utjecaj na financijsku situaciju u obitelji
Zakonom će biti određeni uvjeti na temelju kojih će očevi moći koristiti pravo na plaćeni dopust u razdoblju oko rođenja, odnosno posvajanja djeteta, u minimalnom trajanju od deset radnih dana.
U izvješću je navedeno kako bi korištenje očinskog dopusta trebalo pozitivno utjecati na financijsku situaciju u obitelji te pridonijeti povećanju broja zaposlenih žena.
„Ovom se direktivom ulaže u postizanje veće rodne ravnopravnosti i bolje podjele odgovornosti. Ženama je bilo teže jer nisu bile ravnopravne što je dovelo do razlika u plaćama i mirovinama. Sada će ih se podupirati da se uključe na tržište rada i ostvare svoj puni potencijal, dok će očevi imati veću ulogu u odgoju djece", izjavio je izvjestitelj Odbora za zapošljavanje i socijalna pitanja David Casa (EPP).
Fleksibilnije radno vrijeme, rad na daljinu…
Direktiva predviđa i dva mjeseca neprenosivog i plaćenog godišnjeg odmora koje roditelji mogu iskoristiti do djetetove 12.godine.
Također, države članice EU zaposlenim osobama koje njeguju člana obitelji ili kućanstva lošijeg zdravstvenog stanja moraju osigurati pet dana dopusta godišnje.
Uz navedeno, roditelji i njegovatelji će od svojih poslodavaca moći zatražiti fleksibilnije radno vrijeme ili rad od kuće, a pri tom će se posebno voditi računa o položaju samohranih roditelja te roditelja djece s invaliditetom.
Direktiva o ravnoteži poslovnog i privatnog temelji se na inicijativi ''Novi početak'' koja zaposlenim roditeljima želi pomoći u odgoju djece i doprinijeti povećanju ravnopravnosti žena i muškaraca na tržištu rada.
Hrvatska će, zajedno s preostalim državama članicama unije, u roku od tri godine morati svoje zakone uskladiti s direktivom.
Izvor: RTL