Nema vozača koji se barem jednom nije naljutio u prometu. Nekima na živce idu drugi vozači, drugima problemi s automobilom, trećima uvjeti na cesti.
Što god bio razlog, svi u nekom trenutku "puknu".
Upravo ti trenutci pucanja znaju dovesti do prometnih nesreća, jer ljudi pod utjecajem emocija ne mogu pravilno procjeniti svoje i tuđe reakcije.
No, u budućnosti to ne bi trebalo biti problem jer bi o našim raspoloženjima i emocijama za volanom mogla brinuti umjetna inteligencija prenosi Zimo.hr.
Računalne kompanije poput Affectiva, Xperi, Cerence i Eyeris rade na razvoju umjetne inteligencije koja bi mogla prepoznavati izraze lica vozača, ali i njihovo emotivno stanje.
U planu im je razviti sustav za nadzor vozača koji bi prije svega vodio računa o emocionalnom stanju samog vozača te reagirao ako procijeni da vozač nije sposoban za vožnju.
Pri tome ne bi vodio računa samo je li vozač ljut ili pod stresom, već i koliko je umoran odnosno odvlači li mu što pažnju od vožnje.
To znači da bi u budućnosti vozači mogli biti pod budnim okom nadzorne kamere i uhom mikrofona, koji bi nadzirali kako se ponaša i što radi u vožnji.
Točnije, u EU bi, prema prihvaćenoj direktivi, takav sustav koji nadzire sigurnost vozača trebali imati svi novi automobili od sredine 2022. godine.
Zakonodavcima je želja da sustavi za nadzor vozača povećaju sigurnost u prometu ranim prepoznavanjem tragova umora, stresa ili bolesti, nakon čega bi sustav upozorio vozača ili čak preuzeo kontrolu nad automobilom i izbjegao prometnu nesreću.
Ali treba imati na umu da to nije autopilot, već samo sustav koji bi preuzeo kontrolu u ekstremnim situacijama.
No, nadziranje emotivnog stanja vozača pravi je zlatni rudnik i za druge tehnološke kompanije koje bi voljele dobiti pristup takvim informacijama.
Primjerice, vozite autocestom i sustav primijeti da ste umorni te vam sugerira da stanete i popijete kavu. Vidite li potencijal za reklamiranje i suptilno usmjeravanje vozača određenim klijentima (poput kafića, fast food lanaca, benzinskih postaja i sl.)?
Ili osiguravajuće društvo prati kako vozite i ovisno o tome poskupljuje ili pojeftinjuje vaše osiguranje?
Iako tvrtke koje razvijaju takve sustave trenutno surađuju s proizvođačima automobila i tehnološkim tvrtkama, tehnologija je još u povojima.
Ono što treba riješiti prije same ugradnje takve tehnologije je pitanje privatnosti samih vozača, točne upotrebe prikupljenih podataka i mogućnost da vozač u nekom trenutku zatraži da se njegovi podaci brišu.
Kao i kako osmisliti sustav koji bi nadzirao vozača (i putnike), ali im svojim sugestijama ne bi odvlačio pažnju i tako zapravo bio uzrok, a ne rješenje problema.
Tehnologija napreduje i današnji automobili zapravo su računala na kotačima, a prema svemu sudeći, u budućnosti će te tehnologije biti još i više.
Izvor: Zimo.hr