
Nismo roboti i ne moramo biti savršeni, ali na intervjuima s potencijalnim poslodavcima možemo biti opušteniji.
Potraga za poslom, iako se danas možda čini jednostavnijom nego ikad, i dalje je jedno od emocionalno zahtjevnijih putovanja. Da, svjedoci smo neobične situacije – tržište vapi za radnom snagom, oglasi iskaču sa svih strana, a poslodavci su najčešće ti koji moraju dodatno zasukati rukave kako bi pronašli i zadržali kvalitetne kandidate. No, unatoč toj ravnoteži koja (napokon, zar ne ?) ide na ruku tražiteljima posla, činjenica ostaje – taj proces zna biti itekako stresan.
A najnapetiji dio cijele priče? Razgovor za posao. Bez imalo dvojbe.
Posebno kad je riječ o razgovorima uživo. Video pozivi imaju svojih prednosti – možemo ih odraditi iz udobnosti vlastitog doma, možda i s omiljenom šalicom kave kraj sebe, obuveni u papuče i s barem djelomičnim osjećajem kontrole. No kad se pred poslodavca treba stati „oči u oči“, priča dobiva sasvim drugačiji ton. Taj trenutak kada znamo da ćemo biti pomno promatrani, da će svaka riječ, gesta i pauza biti predmet (svjesne ili nesvjesne) analize, kod mnogih izaziva grč i nelagodu u želucu.
Tada često nismo ni sjena onoga tko zaista jesmo. Stisnuti, ukočeni, fokusirani samo na to da što prije dođemo do kraja i ne zabrljamo. A istovremeno, baš tada bi najviše trebalo pokazati svoju autentičnost, energiju, ono „nešto“ što nas izdvaja od ostalih i u očima poslodavca čini savršenim kandidatom za oglašeno radno mjesto.
No kako uopće doći do tog opuštenog stanja? Kako umiriti srce koje lupa kao ludo i ruke koje se znoje čim kročimo u prostoriju?
Ne brini – u nastavku članka donosimo nekoliko korisnih, provjerenih trikova koji će ti pomoći da na razgovor za posao dođeš ne kao uzdrmani kandidat, nego kao verzija sebe kojoj bi i sam/a poželio/la dati posao.
1. Priprema je pola opuštenosti
Zvuči klišejasto, ali vjeruj nam – što smo pripremljeniji, to ćemo na razgovoru za posao biti mirniji i opušteniji. Istraži firmu, pročitaj još jednom oglas i razmisli o potencijalnim pitanjima. Pripremi i svoja pitanja – time ne samo da pokazuješ interes, nego i držiš kontrolu nad razgovorom. Nisi tamo samo da bi bio procijenjen/a – i ti procjenjuješ njih.
2. Isprobaj „power posing“
Znanstveno je potvrđeno da tijelo može utjecati na um. Prije ulaska u zgradu (ili čak u wc kabini!), stani u pozu samopouzdanja – ruke na bokovima, ramena unatrag, brada gore. Zadrži poziciju dvije minute. Nije šala – razina kortizola pada, a samopouzdanje raste. Čak i ako si isprva djeluješ neobično.
3. Duboko disanje nije rezervirano samo za jogu
Prije ulaska u prostoriju (ili uključivanja u Zoom), napravi nekoliko dubokih udaha i izdaha. Fizički ćeš usporiti otkucaje srca i umiriti misli. Fokusiraj se na disanje i na činjenicu da si došao/la pokazati tko si i kako doista zaslužuješ šansu.
4. Zamisli najgori scenarij – i onda ga odbaci
Jedan od trikova mentalnog treninga je svjesno razmišljanje o najgorim ishodima… pa njihovo racionalno odbacivanje. Ako zabrljaš odgovor? Nisi prvi/a. Ako zaboraviš reći nešto bitno? Imaš još vremena kako bi to ispravio/la. Tvoja vrijednost ne ovisi o jednom odgovoru ili razgovoru za posao. U najgorem slučaju – bit će još prilika.
5. Prije razgovora – neka te nešto razveseli
Poslušaj omiljenu pjesmu, pročitaj foru koja te uvijek nasmije, popričaj s osobom koja te zna opustiti ili se poigraj s kućnim ljubimcem. Dođi na razgovor sa smiješkom – ne onim prisilnim, već onim iskrenim, ljudskim. Energija se osjeti. A smirenost se, zanimljivo, vrlo često rađa iz male doze radosti.
A sad kad smo sve to riješili, da te pitamo… Spreman/na si za novi razgovor za posao? Odlično! Sljedeći korak je pronaći posao koji ti zaista odgovara. Posjeti MojPosao i istraži aktualnu ponudu poslova – tko zna, možda te baš danas čeka prilika koja će te oduševiti!