Stajalište o indijskom gospodarstvu kao najpotentnijem u svijetu, izneseno na netom završenom gospodarskom formu u Davosu, pokazalo se točnim.
Naime, nakon pokušaja neprijateljskog preuzimanja indijske čeličane Mittel francuskog konkurenta Acelora u javnost su isplivale i druge financijske transakcije i širenja najvećih kompanija u Indiji.
Tako u jučerašnjem izdanju International Herald Tribune piše kako je u proteklih nekoliko mjeseci više velikih indijskih kompanija pokušalo kupiti tvrtke u Sjedinjenim Državama, Turskoj i Ukrajini, te kako je samo pitanje vremena kada će do toga doći. Međutim, iza velike kupovne moći i potrebe za širenjem Indijaca, zapravo stoji europski i američki kapital koji je krajem prošlog stoljeća počeo uvelike investirati na indijski potkontinent, i to prije svega zbog jeftine radne snage i smanjivanja troškova.
Danas, niti desetljeće kasnije, taj veliki priljev investicija tjera ambiciju indijskih kompanija na širenje i kupnju onih koji su ih praktički stvorili.
Osim uspješnih poput teške industrije, najbolje stoje tvrtke koje se bave outsourcingom. Tako je, primjerice, indijski Infosys odlučio kupiti teksašku kompaniju Electronic data Systems kako bi spojili svoje pogone s jeftinom radnom snagom i zapadnjački "know-how" u prodaji i marketingu. Inače, prošle godine je Infosys prijavio promet od 1,6 milijardi američkih dolara u prodaji.
Također, potrebno spomenuti i neuspjeli pokušaj najveće privatne kompanije u Indiji, Reliance industriesa, vrjednije od 17 milijardi dolara, u pokušaju kupnje Innovene, podružnicu British Petroleuma, 2001. godine za 10.9 milijardi dolara, što je tada iznosilo više nego ukupne indijske investicije u inozemstvu.
Posao je propao, ali Indijci iz Reliancea nisu odustali i traže mogućnost kupnje zapadnjačke kompanije koja se bavi naftom ili kemikalijama.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik