Diljem Amerike, uposlenici i studenti plaćaju veliku cijenu zbog sudjelovanja u nedavnim pro-imigracijskim protestima koje su preplavile državu.
Šest uposlenika ribljeg restorana u Houstonu izgubilo je posao nakon što nisu došli na posao zbog sudjelovanja u pro-imigracijskim protestima. Isto se dogodilo i dvadeset i jednom imigrantu u Detroidu koji su dobili otkaz zbog sudjelovanju u sličnim demonstracijama prošlog mjeseca.
Nekoliko učenika srednje škole u blizine Tampe na Floridi suspendirano je s nastave jer su napustili učionice kako bi se pridružili demonstracijama, dok roditelji četrnaestogodišnjeg dječaka iz Los Angelesa tvrde da je on počinio samoubojstvo zbog prijetnji školskih službenika nakon što je sudjelovao u demonstracijama.
Na takve pojave, reagirali su i organizatori demonstracija koji sada pozivaju imigrante da ne riskiraju svoja zaposlenja ili obrazovanje kako bi sudjelovali u demonstracijama te najavljuju premještanje prosvjeda na vikende i večernje sate.
Ova pojava je zabrinjavajuća zbog toga što ovaj segment populacije ima povijest neizlaženja na ulice, tvrdi Germonique Jones glasnogovornik Centra za promjene u zajednici, krovne udruge koja stoji iza prosvjeda. Posao se očito mora obaviti, pa je, izgleda, jedini pravi način da zaposlenici poslodavcima najave svoje izostanke. Ne želimo da ljudi gube zaposlenja zbog prosvjeda, zaključuje.
Međutim, ima i onih koji smatraju kako su prosvjednici spremni na žrtvu kako bi ukazali na važnost imigracijske reforme.
U nekim slučajevima, otpušteni radnici vraćeni su na posao nakon što su se neke odvjetničke udruge uključile u cijeli slučaj. Tako je povratak na posao obećan dvadeset i jednom uposleniku iz Detroida, ali tvrtka je prije toga zatražila da joj agencija preko koje su zaposleni potvrdi da su svi legalni useljenici.
(V.B.)
Izvor:
Associated Press