Bitka oko prava imigranata u Americi doživljava svoj nastavak. Ovog puta su na scenu izišli antiimigracijski aktivisti afroameričkog podrijetla koji velik broj ilegalnih imigranata smatraju uzrokom visoke nezaposlenosti među mladim Amerikancima crne boje kože. Njihov veliki prosvjed najavljen je za 28. travanja, tri dana prije prosvjeda pro-imigracijskih aktivista.
Prema statistikama, nezaposleno je skoro 40% mladih afroamerikanaca. Iako je Bushova administracija po tom pitanju napravila određene korake, nezaposlenost afroamerikanaca viša je nego i u kojoj drugoj društvenoj zajednici.
Međutim, uzmu li se u obzir neka istraživanja, razlog njihove nezaposlenosti ne leži u velikom broju ilegalnih imiganata nego u – diskriminaciji kod zapošljavanja. Konkretno, radi se o istraživanju koje je puno prije cijele imigrantske sapunice provela tada mlada znanstvenica Devah Pager sa sveučilišta u Wisconsinu. Pager je tada došla do zapanjujućeg podatka kako se afroamerikanci bez kriminalne prošlosti teže zapošljavaju od bijelaca koji imaju kriminalnu prošlost.
Pager je tada doživjela niz napada od strane poslodavaca, udruga pa čak i jednog nobelovca koji su tvrdili kako je uzorak u njenom istraživanju nije bio doboljno velik te kako postoji niz zakona protiv diskriminacije.
Nekoliko godina kasnije, Pager, sada već sociolog na sveučilištu Princeton, proširila je istraživanje i u njega uključila 1.500 njujorških poslodavaca te došla do – istih podataka kao i u prvom istraživanju iako New York ima najstrože zakone kad je u pitanju diskriminacija kod zapošljavanja.
Nakon ovih podataka teško je povjerovati kako broj ilegalnih imigranat bitno utječe na zapošljavanja afroamerikanaca pa postaje očito kako se najavljenim prosvjedom, zapravo, skreće pažnja s pravog problema, a to je rasna diskriminacija kod zapošljavanja.
Velik broj federalnih i državnih zakona protiv diskriminacije, dobijenih sudskih parnica, inicijativa stvara dojam kako je problem razisma u Americi prevaziđen pa se prebacivanje krivnje na iligalne imigrante, u tom kontekstu, čini sasvim razumnim iako, eto, problem leži negdje drugdje.
(V.B.)
Izvor:
New American Media