Europski sud pravde (ECJ) u Luksemburgu odlučio je ovoga tjedna da je britanski zakon, koji je definirao da se mirovinska prava mogu ostvarivati samo na temelju spola osobe upisanog u certifikate izdane po rođenju, u neskladu s temeljnim ljudskim pravima.
ECJ je u četvrtak dao pravo transseksualnoj ženi u njenom pokušaju da izbori svoju mirovinu sa 60 godina.
Šesdesetogodišnja Sarah Margaret Richards, rođena je kao muškarac 1942. ali je operaciju promjene spola izvršila 2001. godine, nakon što su joj liječnici dijagnosticirali bolest koja se može opisati kao stalna averzija prema vlastitom spolu.
Međutim, britanske vlasti presudile su 2002. da mora čekati da napuni 65 godina kako bi počela primati mirovinu, odnosno do dobi kada u mirovinu idu britanski muškarci, dok žene u Velikoj Britaniji mogu otići u mirovinu sa 60 godina.
U skladu s britanskim zakonom u to vrijeme, 2002. godine, spol osobe koji stoji u njezinom certifikatu o rođenju odlučujući je u određivanju mirovinskih prava.
Takav slučaj se više u Britaniji teško može ponoviti jer sada transseksualci mogu dobiti certifikat o priznavanju spola, a i London ima namjeru postupno povećati dob za odlazak žena u mirovinu na 65. godina, između 2010. i 2015.
(Hina)