Više od 600 milijuna stanovnika Azije, odnosno više od dvije trećine siromašnih u svijetu i dalje živi ispod granice siromaštva s dnevnim prihodima manjim od jednog dolara, stoji u izvještaju Međunarodne organizacije rada (ILO – International Labour Organization), objavljenom u utorak uoči otvaranja regionalne konferencije te organizacije o Aziji. Ipak, ekonomski rast u Kini i Indiji, navodi se u tom izvještaju, značajno je pridonio smanjenju broja ekstremno siromašnih u Aziji.
Ukoliko bi se linija siromaštva podigla na dva dolara dnevno, ispostavilo bi se da Azija ima oko 1,9 milijardi siromašnih ljudi, odnosno više od tri četvrtine ukupnog broja siromašnih u svijetu, procjenjuju stručnjaci ILO-a.
Zahvaljujući ubrzanom rastu indijskog i kineskog gospodarstva, udio ljudi koji žive s prihodom od jednog dolara dnevno u južnoj Aziji, uključujući Indiju i Bangladeš, smanjen je s 40,9 % u 1990. na 28,4% u 2003. godini, a u istočnoj Aziji, uključujući Kinu, s 31.2% na 14.9 posto. Također, zabilježen je i napredak u sprječavanju dječjeg rada i mnogim drugim područjima.
Prema podacima ILO-a, u Aziji je broj djece u dobi od 5 do 14 godina koja rade smanjen sa 127,3 milijuna u 2000. godini na 122,3 milijuna u 2004., a istovremeno je poboljšano njihovo obrazovanje. Usprkos tome, u Aziji živi oko dvije trećine ukupnog broja djece u svetu koja su prisiljena raditi.
Kada je riječ o zapošljavanju, većina zemalja jugoistočne Azije je u 2004. imala veću stopu nezaposlenosti nego 1995. godine, prije izbijanja regionalne financijske1997., što upućuje na zaključak da posljedice te krize još uvijek nisu prevladane.
U svom izvještaju ILO ukazuje i na to da visoke stope ekonomskog rasta i povećanje produktivnosti u istočnoj Aziji, uključujući Kinu, Južnu Koreju i Tajvan, nisu doveli do odgovarajućeg otvaranja novih radnih mjesta, većih plaća ili poboljšanja uvjeta rada.
Na regionalnom sastanku ILO-a za Aziju, koji se do petka održava u južnokorejskom lučkom gradu Busanu, okupit će se predstavnici vlada, radnika i poslodavaca iz oko 40 zemalja Azije i Pacifika.
(T.B.)
Izvor:
ILO