Britanci su neopravdano zabrinuti zbog navale radnika iz budućih novih članica Europske unije.
Naime, Bugari i Rumunji posao će tražiti u Italiji, Španjolskoj i Grčkoj gdje ih već ima osjetan broj. Što se tiče Bugara, na radu u Grčkoj ih se već nalazi 200.000, u Španjolskoj 80.000, u Italiji 60.000, dok je rumunjskih radnika najviše u Italiji.
Najnovije istraživanje o kretanju radne snage u Uniji pokazalo je da radnici iz dvije zemlje koje se spremaju iduće godine postati punopravne članice EU-a, više žele raditi u mediteranskim zemljama nego u Velikoj Britaniji i Irskoj. Podaci su objavljeni baš kada dvije otočne zemlje razmišljaju o uvođenju restrikcija na vlastitom tržištu za ulazak radne snage iz budućih članica EU-a.
Iako je kako stručnjaci tvrde, stvaran broj ekonomskih migranata veći od službenih statistika, Bugari i Rumunji preferiraju zemlje koje su im geografski bliže, ali i sličnije jezikom. Tako 29% Rumunja želi raditi u Italiji, 22% u Španjolskoj, 13% u Njemačkoj i 6% u Mađarskoj. Bugarima su pak najprivlačnije Grčka, Italija i Španjolska. Osim toga u tim zemljama bi ih moglo čekati otvorenije tržište, stoga što su spomenute mediteranske zemlje ukinule svoja prvobitna ograničenja za dolazak radne snage iz novih članica Unije.
Međutim, Ircima i Britancima je nakon posljednjeg vala proširenja prije dvije godine došlo više imigranata nego što su očekivali pa sada razmatraju o zadržavanju politike otvorenih vrata što je podijelilo naciju. Protivnici useljavanja smatraju kako imigracija ozbiljno utječe na zdravstvenu skrb, stanovanje i "samu prirodu britanskog društva". No, predstavnici velikih kompanija tvrde da nema ništa loše u tome što ljudi dolaze u Britaniju u kojoj ima posla.
Prema novoj politici Rumunji i Bugari koji će tražiti posao na Otoku morat će dokazati mogu li popuniti radna mjesta u sektorima gdje nedostaje snage. Inače, sve stare članice osim Velike Britanije, Irske i Švedske, zadržale su svoja ograničenja na tržištu rada za migrante čiji je krajnji rok za ukidanje 2011. godina.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik