Odluke o promjenama na radnom mjestu nije teško donijeti, no malo je teže ostati motiviran i ustrajati u njihovu ostvarenju. Kako bismo lakše ostvarili zadani cilj, dobro je prije upuštanja u borbu sa starim, najčešće lošim navikama, razraditi plan.
Na primjer, ako smo odlučili prestati raditi kampanjski, napišimo na papir dnevni raspored poslovnih obaveza, odmora, zabave, izlazaka, te vremena koje ćemo provesti kako bi ih ostvarili. Izvjesimo li ga negdje u blizini radnoga stola, svaki put kad ga vidimo barem će nas malo zapeći savjest ako smo prekršili sebi zadano obećanje.
Kako zadržati motivaciju:
Povjerimo svoje namjere nekome u koga imamo povjerenja i tko će nam, padnemo li u krizu, pružiti podršku. Može to biti prijatelj ili netko iz obitelji, važno je da ste bliski i da vam je pri ruci kada vam zatreba.
Odlučimo li se za neku promjenu u životu, ne smijemo olako dizati ruke. Naravno da će doći trenuci slabosti, možda i posustajanja, ali kad prespavamo i razmislimo o tome zbog čega smo uopće donijeli neku odluku, sigurno nam se neće biti teško vratiti na pravi put.
Mislimo pozitivno: Danas ću to nadoknaditi ono što jučer nisam.
Optimizam donosi uspjeh, a uspjeh nas, opet, čini motiviranijima. Isplati se, zar ne? A i okolina će nas bolje prihvaćati ako smo optimistični.
Konkurencija može biti poticajna. Ne može li nas, na primjer, baš ništa drugo nagnati da se redovito izvršavamo obveze, izaberimo primjerice uzor na radnome mjestu i obećajmo si da ćemo ove godine biti poput njega.
Važno da se u procesu promjena svojih navika fokusiramo na uspjehe, a ne na neuspjehe.Ukratko, prepoznavanje malih koraka na putu prema velikom uspjehu važan je motivator kada želimo nešto postići. Ništa ne možemo napraviti preko noći, za svaku nam promjenu treba vremena.
(A.T.)
Izvor:
Vjesnik