Vlada je u četvrtak predstavila novu Nacionalnu populacijsku politiku (NPP), u kojoj se nalaze mjere za povećanje nataliteta i poboljšanje demografskog stanja u Hrvatskoj. Najznačajnije mjere odnose se na povećanja naknada roditeljima, omogućavanje lakšeg usklađivanja posla, brige za dijete te rješavanja stambenog pitanja za novopečene roditelje.
Većina obiteljskih potpora povećat će se te će se od sljedeće godine vezati uz proračunsku osnovicu, koja sada iznosi 3.326 kuna. Sukladno troškovima života, iznos osnovice se mijenja i raste iz godine u godinu, što znači da će rasti i obiteljske potpore, koje su već godinama fiksne.
Nove mjere Nacionalne populacijske politike:
Jednokratna državna pomoć za opremu novorođenčeta, nakon 12 godina istog iznosa, od 1. siječnja 2007. porast će sa 1.360 na 2.330 kuna.
Novost je da se vežu na proračunsku osnovicu, pa najniža naknada, umjesto dosadašnjih 1.660, iznosi 1.663 kuna. Najviša naknada za prvih šest mjeseci ostaje 4.250 kuna, a za drugih šest porodiljskog dopusta obitelji će dobivati do 2.500 kuna. No, iako je gornji limit naknade ostao nepromijenjen, tijekom porodiljskog dopusta, od 2008. godine majkama će se uplaćivati doprinosi za mirovinsko s obzirom na njihovu stvarnu bruto plaću, a ne porodiljsku naknadu.
Sada ga prima oko 430.000 djece čiji roditelji zarađuju manje od 1.330 kuna po članu obitelji te on iznosi od 166 do 299 kuna. Najveći dohodak po članu kućanstva, da bi djeca imala pravo na doplatak, raste na 1.663 kune, čime broj djece s tim pravom raste za 50.000. Najmanji iznos dječjeg doplatka raste sa 166 na 200 kuna.
Populacijski dodatak je najveća novina NPP-a. Naime, roditelji će za treće i četvrto dijete primati redoviti mjesečni dodatak od po 500 kuna.
Poslodavci i lokalna samouprava dodatke za djecu moći će prikazivati kao poreznu olakšicu. U razdoblju od 2008./2009. godine trebao bi se povećati i porezni odbitak roditelja za prvo dijete, bez umanjivanja osnovnoga osobnog poreznog odbitka, a mladim bračnim parovima i obiteljima s malom djecom povećat će se najveći mogući iznos do kojeg se priznaju porezne olakšice za kupnju ili održavanje stana te plaćenu stanarinu.
Do 2009. godine država mora osmisliti program školovanih dadilja za djecu dojenačke i predškolske dobi
Lokalna samouprava mora omogućiti smještaj u vrtićima svoj djeci ili roditeljima plaćati iznos kojim inače sufinancira vrtić.
Propisuje se niža stopa PDV-a na dječje potrepštine poput odjeće i obuće, ali nije istaknuto kada će se uvesti ni kolika će biti.
Posebnim zakonima trebala bi se urediti mogućnost kliznog radnog vremena, rada od kuće i skraćenog radnog vremena, a država će poslodavcima koji se odluče na takve uvjete zapošljavanja, omogućiti subvencije.
Od 2009. država i jedinice lokalne samouprave davale bi jamstva kreditno nesposobnim mladim ljudima koji se tek zapošljavaju za dizanje stambenih kredita, a mladim obiteljima dodjeljivali bi se državni stanovi u skladu s brojem djece. Parovima i obiteljima s djecom koji odluče ostati na područjima od posebne državne skrbi te seoskim i depopulacijskim područjima od 2009./2010. država će osigurati snižene kamate na stambene kredite.
Nezaposlene rodilje primat će porodiljsku naknadu čak i ako nisu na burzi, a nezaposleni roditelji moći će odbiti radno mjesto izvan prebivališta.
Država će poticati zapošljavanje mladih nezaposlenih roditelja te sufinancirati educiranje i zapošljavanje dugotrajno nezaposlenih roditelja.
Omogućit će se besplatni udžbenici za sve učenike osnovnih škola te za one u prvom razredu srednje škole.
Ovim mjerama će obitelji s četvero djece, koje mjesečno zajedno zarade manje od 10.000 kuna, od države mjesečno dobivati najmanje 1.800 kuna, odnosno četiri doplatka od po 200 kuna i 1.000 kuna populacijskog dodatka.
Populacijska politika koju je Savjet za Populacijsku politiku izrađivao tri godine, trebala bi biti u skladu s financijskim mogućnostima proračuna za sljedeću godinu. Za porodiljske naknade i dječje doplatke država će u 2007. izdvojiti 440 milijuna kuna više nego ove godine, a udžbenici za 450.000 djece državu bi trebali stajati 267 milijuna kuna, no još se ne zna koliko će stajati ukupna provedba NPP-a.
(T.N.)
Jutarnji list