Većina novih zemalja članica EU namjerava otvoriti svoja tržišta rada rumunjskim i bugarskim radnicima nakon što se te dvije zemlje pridruže Europskoj uniji, dok se Mađarska, Slovačka i Slovenija drže još uvijek po strani, što pokazuje lošu stranu istočnoeuropskog duha solidarnosti.
Estonija je trenutno jedina zemlja bivšeg Sovjetskog saveza koja je i službeno potvrdila da će otvoriti svoje tržište radnicima iz novih članica, dok su diplomatski izvori za EUobserver potvrdili kako se i Latvija, Litva, Poljska i Češka također pripremaju za puštanje radnika iz novih članica, od prvog dana.
Poljski izvori tvrde da Varšava osjeća moralnu dužnost da dopusti dolazak stranih radnika, usprkos stopi nezaposlenosti od 15% te oskudici visokoobrazovane radne snage koja mahom odlazi na zapad, većinom u Veliku Britaniju i Irsku.
Valja spomenuti kako Rumunjska i Bugarska dijele sličnu povijest sa zemljama istočne Europe koje su pristupile EU, zbog odvajanja od bivšeg SSSR prije 17 godina, ali i zbog ekonomske stagnacije koja se nije promijenila nakon 1945.
Prosječna plaća dviju zemalja, koje zajedno broje 30 milijuna stanovnika, iznosi od 160 eura do 195 eura na mjesec, dok manji broj zaposlenika u Bugarskoj zarađuje samo 60 eura mjesečno.
No, unatoč prirodnom afinitetu, neke od najvećih europskih zemalja bivšeg sovjetskog poretka, poput Mađarske i Slovačke, razmišljaju o uvođenju restrikcija dok se Slovenija još uvijek nije izjasnila po tom pitanju.
Glasnogovornik mađarskog Ministarstva vanjskih poslova rekao je da, iako je Mađarska poznata kao zemlja koja tradicionalno ima otvorene granice prema ostalim narodnostima, zbog istočnog dijela zemlje, koji graniči s Rumunjskom u kojoj vlada visoka stopa nezaposlenosti, zatvorena je zbog opreza.
Jedan slovački diplomat istaknuo je kako još uvijek procjenjuju moguće učinke koje bi otvaranje tržišta rada mogle donijeti nakon što je slovački premijer u proteklih nekoliko mjeseci isticao kako Bratislava treba postaviti određene mjere zaštite.
Spomenimo samo kako izuzev poljske, Slovačka ima najveću stopu nezaposlenosti u EU koja iznosi 14 posto.
(A.T.)
Izvor:
UEobserver.com