Suradnja između poslodavaca i sindikata ima sve veću ulogu u europskom radnom okruženju te može pridonijeti stvaranju pravih uvjeta za ostvarivanje snažnog rasta, ističe Europska komisija u svojem najnovijem izviješću o odnosima u industriji za 2006.
Kvalitetni odnosi unutar industrije daju značajan doprinos gospodarskoj izvedbi - od one na razini pojedinačnih kompanija, do one gospodarstva kao cjeline, navodi se nadalje u tom izviješću.
"Na europskoj razini, dolazi do promjene socijalnog dijaloga", kaže Vladimir Špidla, europski povjerenik za zapošljavanje, socijalna pitanja i jednake mogućnosti.
"Sve je više novih oblika suradnje između europskih poslodavaca i sindikata, koji polučuju konkretne rezultate za zaposlene diljem EU-a. U svijetu rada, socijalni su partneri idealno pozicionirani za promidžbu prilagodljivosti i uvođenje mjera potrebnih za kvalitetno zapošljavanje", dodaje on.
U posljednje je vrijeme postignut niz europskih sporazuma vezanih uz rješavanje različitih pitanja vezanih uz radne uvjete, jedno od kojih je pitanje rješavanja stresa na poslu. Također se radi na sporazumu vezanom uz nasilje na poslu, kao i prvoj dosadašnjoj analizi izazova na tržištu rada.
Osim toga, dolazi do sve veće decentralizacije pregovora na razinu kompanija u zemljama članicama, ističe nadalje Komisijino izviješće. Istodobno, raspon kolektivnih pregovora širi se i na pitanje restrukturiranja, uvjeta rada ne-standardnih zaposlenika, te socijalna prava, dok se s padom sindikalnog članstva mijenja i kontekst socijalnog dijaloga.
Sve u svemu, ističe nadalje Komisija, organizacije poslodavaca i sindikati i dalje predstavljaju važne čimbenike u većini zemalja članica.
Komisija također posebno ističe potrebu za podrškom socijalnog dijaloga u novim zemljama članicama Unije u srednjoj i istočnoj Europi.
(Hina)