Čak i ako niste genijalac, možete iskoristiti istu strategiju, poput Aristotela ili Einsteina kako bi prikazali vašu snažnu kreativnost te njezinu upotrebu u budućnosti. Donosimo vam šest savjeta koje će vam pomoći da povećate produktivnost te riješite probleme.
Gledajte na probleme iz više kutova
Primjerice, Leonardo da Vinci je vjerovao da se problem može riješiti samo ako se sagleda iz nekoliko kutova. Naime, proučavajući nekoliko rješenja problema, često dokučimo novo, uspješno rješenje.
Vizualizirajte problem
Kad god bi Einstein promislio o nekom problemu, on bi prvo pripremio nekoliko formula kao moguća rješenja, uključujući i dijagrama. Solucije rješenja bi vizualizirao jer je vjerovao da samo brojevi i riječi ne mogu preuzeti znakovitu ulogu u rješenja problema.
Budite produktivni
Thomas Edison izumio je 1.093 patenta. U studiji provedenoj na 2.036 znanstvenika Dean Keith Simonton sa Sveučilišta u Kaliforniji otkrio je kako su najpriznatiji svjetski znanstveici osim uspješnih radova imali i poveći broj neuspjeha. Međutim, nisu odustajali niti se bojali neuspjeha kako bi postigli izvrsnost.
Budite inovativni
Preslagivanjem ideja, slika i misli u drugačiju kombinaciju pridonosi uspjehu bez obzira kako se neke stvari ponekad činile nerealne. Tako je primjerice teorija genetskog nasljeđa koju je razvio austrijski redovnik Grego Mendel dobivena kombiniranjem matematike i biologije.
Mislite metaforički
Aristotel je smatrao kako je metafora odlika genijalaca te vjerovao da pojedinac koji je u mogućnosti dvije potpuno različite sfere spojiti u logičku cjelinu, ima neviđen dar.
Pripremite se za izazove
Kada god ne uspijemo u svojim namjerama, najčešće se okrećemo drugim idejama kako bi što prije zaboravili neuspjehe. Upravo je to prva prepreka ka potpunom razvoju kreativnosti. Neuspjeh može biti produktivan samo u koliko se ne razmatra kao neuspješan rezultat. Umjesto toga, potrebno je analizirati proces, njegove komponente te mogućnost njihove izmjene kako bi došli do željenog rezultata. Nikada se nemojte pitati "Zašto sam pogriješio?", već "Što sam učinio?"(A.T.)
Izvor:
studygs.net