Migrantski radnici koji šalju dio zarađenog novca u svoju rodnu zemlju, postali su najveći izvor stranog prihoda u mnogim siromašnim europskim zemljama, otkrio je najnoviji izvještaj Svjetska banke (WB) pod nazivom "Migracije i doznake: istočna Europa i bivši Sovjetski Savez.
Doznake su brojnim najsiromašnijim zemljama istočne Europe i srednje Azije poslužile kao osiguranje protiv gospodarskih i političkih previranja tijekom posljednjih 15 godina, a bile su značajnije od stranih ulaganja i izvoza.
U cijeloj regiji je poslano oko 19 milijardi dolara doznaka, od kojih je dio slan službenim putovima, a velika većina migranata zarađeni novac šalje preko prijatelja.
Prema podacima Svjetske banke iz 2004., najviše novca poslano je u Moldaviju, u iznosu od 27% njihovog BDP-a. Slijede ju Bosna i Hercegovina s 1,83 milijarde američkih dolara (21% BDP-a), Albanija s 1,16 milijardi (16% BDP-a) te Armenija a 336 milijuna (9% BDP-a).
Najnoviji podaci Svjetske banke pokazuju kako je Indija najveća primateljica doznaka, a 2005. od stranih je radnika primila 22 milijarde dolara. U svijetu je 2005. ukupno poslano 230 milijardi doznaka, a od toga 167 milijardi otpada na zemlje u razvoju, što je dvostruko više od bilo koje pomoći za razvoj.
U Svjetskoj banci navode kako zemlje zapadne Europe primaju 42% migranata iz srednje i istočne Europe, a Njemačka i Francuska su jedine zemlje zapadne Europe koje se nalaza među prvih 10 svjetskih zemalja primateljica migranata.
Rusija, koja se nalazi na prvom mjestu, privlači stanovnike zemalja iz bivšeg Sovjetskog Saveza, a visoko rangirane zemlje primateljice su i Ukrajina i Kazahstan. Stručnjaci WB pojašnjavaju da siromašna radna snaga iz srednje Azije migrira u zemlje bogate prirodnim resursima, poput Kazahstana, a Ukrajina i Poljska pak, su tranzicijske točke na putu prema zapadnoj Europi.
Jedan od zaključaka izvještaja kaže kako su migracije unutar tranzicijskih zemalja Europe i srednje Azije te iz tih zemalja prema drugim područjima velike, a rast će se vjerojatno i dalje bilježiti.
(T.N.)
Izvor:
Svjetska banka